Kredi kart aidatlarıyla ilgili yeni açıklama

betulsungurlu
İçindekiler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, basında yer alan “BİMER’e başvuran kredi kart aidatını geri alıyor” başlıklı haberin asılsız ve yanlış olduğunu bildirdi. Bankalarla ilgili herhangi bir uyuşmazlık olduğunda vatandaşın çözümü, “tüketici sorunları hakem heyetleri” ve “tüketici mahkemeleri” nde araması gerektiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca, bu kurumlara başvurmadan önce sorunun ilgili banka ile görüşülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Kredi kart aidatı konusu, basında her sene sıklıkla işleniyor. Komisyon ödemek istemeyen tüketiciler için çareler öneriliyor. Kart aidatları yanı sıra bankaların aldığı diğer masraflar da hem tüketicinin hem de Meclis’in gündeminde yer alıyor. Tüm bunlar için Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da değişiklikler yapılarak bankaların aldıkları masraflarla ilgili yeni düzenlemeler planlanıyor. Bankalar ise ücretleri almaya devam edeceklerini belirtiyor. Bu çerçevede kanunda yapılacak değişikliklerin “basiretli tacir, bilinçli tüketici” çerçevesinde şekilleneceğinin altı çiziliyor. Sonuç olarak tüketici olarak bize ise yine bilinçli olmak düşüyor.

Bilinçli tüketici olarak kredi kart aidatı konusunda neler yapabilirsiniz?

  • Bankanıza kredi kart aidatı ödemek istemediğinizi bildirebilir aksi halde kartınızı iptal ettireceğinizi söyleyebilirsiniz. Yani tercih hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak bankanın da tercih hakkını kullanabileceğini aklınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.
  • Başka bankalarla görüşebilir sizden kredi kart aidatı almayacağını söyleyen bankaların kredi kartını kullanabilirsiniz.
  • Kredi kart ücreti sözleşmede düzenlenmek koşuluyla alınabilir. Talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiye kredi kart verilmez. Sözleşme değişiklikleri müşteriye hesap özetleri ile bildirilir. Kredi kart kullanmaya devam edilirse değişiklik kart kullanıcısı tarafından da kabul edilmiş sayılır. Bu sebeple bankalardan geçmiş yıllara ait kart aidatınızı talep ederken bunları gözden geçirin. Tabi her zaman kredi kartınızı iptal ettirme hakkına sahip olduğunuzu da unutmayın.
  • Kart aidatının sizden haksız yere alındığını düşünüyorsanız bankanıza itiraz edin. Bankanız size cevap vermez ya da olumsuz yanıt verirse hakkınızı tüketici hakem heyetlerinde arayabilirsiniz. Tüketici sorunları hakem heyetleri illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde bulunuyor.
  • 2013 yılı için değeri 1191,52 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklar için öncelikle hakem heyetlerine başvurulması zorunludur. Bu rakamın üzerindeki tutarlardaki anlaşmazlıklar için doğrudan Tüketici Mahkemeleri’ne müracaat edilebilir. Bu kurumlara, şikâyetinizi anlatan bir dilekçe ve ekinde konuya ilişkin belgelerle (satış fişi, fatura, garanti belgesi, sözleşme vs) müracaat edebilirsiniz. Üstelik hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmıyor. Heyet tarafından görevlendirilecek bilirkişi ücretleri de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanıyor! 
  • Hakem heyetlerinin verdiği kararlara da karar tebliğinden 15 günlük süre içerisinde Tüketici Mahkemeleri’ne itiraz edebilirsiniz.
betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar