Merkez Bankası 4.Ekim.2013 itibariyle yayınladığı yeni karar ile Finansman Şirketleri’ni de zorunlu karşılık uygulamasına dâhil etti. Bu konu özellikle kredi ile otomobil alacakları yakından ilgilendiriyor.

Bankalara mecbur tutulan zorunlu karşılık uygulaması, bundan sonra finansman şirketleri için de geçerli olacak. Finansman şirketleri de aynen bankalar gibi yükümlükleri çerçevesinde Merkez Bankası nezdinde zorunlu karşılık bulunduracak. Zorunlu karşılık oranları ise bankalara uygulanan ile aynı olacak.

Türkiye’de toplam 13 finansman şirketi bulunuyor. Bunlar arasında Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı, Koç Finansman gibi ünlü otomobil markalarının satışında kredi veren kuruluşlar da bulunuyor. Bu kuruluşlar, bayiden otomobil satışı sırasında müşterilerine finansman kolaylığı sağlayarak kredi imkânı sunuyor. Yeni zorunlu karşılık uygulaması ise bu kuruluşların maliyetini geçmişe göre artıracak. Bu durum ise büyük ihtimal ile bu yolla sağlanan kredi faiz oranlarının da artmasına neden olacak.

Kredileri karşılaştırmadan otomobil almayın

Finansman şirketlerine uygulanmaya başlanan yeni zorunlu karşılık uygulaması sonrasında kredi ile otomobil alacaksanız, finansman şirketlerin size sunduğu krediler ile bankaların taşıt ve ihtiyaç kredilerini mutlaka karşılaştırın.

Karşılaştırma toplam maliyet üzerinden yapılmalı

Faiz oranları ile karşılaştırma yapmak her zaman doğru sonuca ulaştırmadığı için kredi için ödeyeceğiniz dosya ya da sigorta masraflarını da karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Söz konusu olan taşıt alımı olduğu için kredi maliyetleri arasına zorunlu trafik sigortası, kasko gibi sigorta masrafları da dâhil oluyor. Bu sigortaları yaptırmak zorunda olsanız da tercihinizi en uygun teklifi veren sigorta şirketinden kullanarak daha az ödeme yapma imkânına kavuşabilirsiniz.

Otomobil için ihtiyaç kredilerine de göz atın

Artık birçok banka 50 bin TL’ye ya da 60 aya varan vadelerle ihtiyaç kredisi sunuyor. Otomobil alırken taşıt kredisikullandığınız takdirde bankalar ya da finansman şirketleri krediniz bitene kadar otomobilinize rehin koyuyor.

Maliyeti uygun bir ihtiyaç kredisidaha az işlem gerektirdiği için otomobil alımında da rahatlıkla kullanılabilir. Finansman şirketlerinin sunduğu krediler ile bankaların kredilerini karşılaştırırken sadece taşıt kredilerine değil ihtiyaç kredilerine de göz gezdirmeyi unutmayın.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.