• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi faizleri düşerken ev fiyatları yükseliyor mu?

Kredi faizleri düşerken ev fiyatları yükseliyor mu?

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
16 Haziran 2020
I
2 dk
I
374
I
Güncellenme: 16 Haziran 2020
İçindekiler

Konut kredisi faiz oranları tarihin en düşük seviyesine geriledi. Haliyle ev alma hayali kuranlar için büyük bir fırsat doğdu ancak ev arayışında olanlar konut fiyatlarının artmasından şikayetçi.

Piyasayı iyi takip edin

Son günlerde ev fiyatlarının arttığı yönünde söylemleri çok duyuyorum. Ev satın alacaklar, ev sahiplerinin ya da müteahhitlerin fiyatları yükselttiğinden şikayetçi. Aslında bu süreci uzun yıllardır görüyoruz. Konut kredisinde faiz oranları düştüğünde, ev fiyatları yükselir. Ancak bu kural tüm evler için geçerli değil. Faizlerin düştüğü ilk haftalarda belki böyle bir dönem oluşur ancak dikkatli fiyat araştırması yapar, piyasayı iyi takip eder ve satış için teklifinizi sunarsanız her evde bu artışı yaşamazsınız.

Teklif sunun

Örneğin ev sahibi fiyatı artırmıştır ancak sizin teklifinizi gördüğünde fikri değişebilir, bu süreçte sıkıştığı için satan olabilir. Ya da arz talep dengesi nedeniyle satamayanlar tekrar fikrini değiştirebilir. Fiyatlar arttı algısı, sizi ev sahibi olma hayallerinden uzaklaştırmasın.

Sürekli fiyat araştırması yapın

Öncelikle hedefinizi belirleyin. Semt, cadde sokak veya site vs. gibi kriterleri belirleyin, araştırmalara başlayın ama burada her günün önemi ayrı. “Bugün baktım, bir hafta sonra bakarım” demeyin, ilanları her gün kontrol edin. Ben de biraz fiyat araştırması yaptım, aslında daha çok müstakil ve balkonlu evlerin fiyatlarında artış var. Geçtiğimiz haftalarla aynı fiyatlara satılan daireler de gördüm. Pandemi sonrası müstakil, balkonlu, az katlı ya da site içi evlerin fiyatlarında biraz daha artış var ama bu evler için bile teklif sunarak şansınızı deneyebilirsiniz. Civarda önceki satılık fiyatlarını takip etmek sizin alım gücünüzü arttırır. Beğendiğiniz eve fiyat teklifinizi sunun, hatta biraz süre tanıyın olumlu cevap almama halinde diğer seçenekleri de değerlendirmek için takibinizi sürdürün.

Ve her şeyden önce gönülden istemek bu işin en önemli noktası. Çünkü ev satın alma işlerinde biraz da şans devreye girer. Siz ev satın almaya yeterince istiyor ve inanıyorsanız, hiç ummadığınız bir anda bir yerden gönlünüze göre bir ev karşınıza çıkar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar