Kredi çekenler, kredili mevduat hesabına dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi çekenler dikkat! Çektiğiniz kredi için kredili mevduat hesabı açılıp açılmadığını kontrol edin, bir iki günlük gecikmeye ciddi bir faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Tüketiciler Birliği, kredi çekenlerin kredili mevduat hesabı açtırmamalarını ve varsa açılmış hesaplarını kontrol etmelerini istedi.

1.000 TL kredi ödemesi bir gün gecikse 50 lira faiz ödersiniz

Örneğin bir bankadan konut kredisi çekecekseniz, banka size danışmadan ya da siz farkında olmadan mevduat hesabınızı kredili olarak açabilir. Bu durumda 1.000 TL'lik bir kredi ödemesini bir gün bile geciktirseniz banka otomatik olarak kredili hesabınızdan para çeker ve siz, bir günlük gecikmeye 50 lira faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Tüketiciler Birliği, bankaların ayrıca kredili mevduat hesabına % 5'e varan faiz ve koruma sigortası istemenin yanısıra, hayat sigortası ve işsizlik sigortası gibi adlar altında haksız kazanç elde ettiğine de dikket çekti.

Kredili mevduat hesabı açtırmayın

Bankalar size haber vermeden kredili mevduat hesabı açabilir ve bunu yine kendi belirledikleri koruma sigortası ile ödenmeme riskine karşı koruma altına alabilir. Enuygun.com olarak size tavsiyemiz bu durumda mutlaka kredi çekerken kredili mevduat hesabı açılmaması konusunda bankanıza talimat verin. Ayırca kredi ödemesini maaş hesabı gibi bir hesaba açtırırsanız hesap işletim ücreti de ödemezsiniz. Konuyla ilgili yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

İşsiz kaldıysanız sigortanızı kontrol ettirin

Bu arada farkına varmadan işsizlik sigortası da yaptırmış olabilirsiniz. İşsiz kalmışsanız ve kredi ödüyorsanız mutlaka kredinizi kontrol edin. Eğer işsizlik sigortası yaptırdıysanız 6 ay süreyle kredi ödemelerinizi sigortaya devredebilirsiniz. Belki siz de farkına varmadan işsizlik sigortası yapılmış olabilir bu durumda hakkınızı aramış olursunuz.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar