Kredi borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız 60 ay vadeye kadar yapılandırabilirsiniz. Kredilerde artan faiz oranları aylık taksitleri de yükseltmişti ve vade sınırı da 36 aya kadardı. Bu yüzden hali hazırda kullandığınız ihtiyaç kredisi taksitlerini ödemekte sıkıntı yaşıyorsanız, yapılandırarak borcunuzu 60 ay vadeye yayabilirsiniz. Örneğin 60 ay vadeli 20.000 TL kredinin 60 ay vadeli aylık taksitleri 500 TL’ye kadar düşüyor.

BDDK genelge yayınladı

Bildiğiniz üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) geçtiğimiz ay “Anapara veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir” şeklinde bir genelge yayınlamıştı. Bu durumda siz de borcunuzu yapılandırmak isterseniz önce kredi kullandığınız bankaya danışarak bir teklif isteyin. 60 ay vadeye kadar seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

 

60 ay vadeli 10.000 TL kredinin aylık taksitleri 250 TL

Örneğin 60 ay vadeli 10.000 TL kredinin aylık taksitleri 250 TL’ye kadar düşebiliyor. 20.000 TL kredi içinse 500 TL’lik taksit ödeme imkanı var. Eğer taksit ödemeleriniz sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma istediğinizi talep edin. Yasal takibe girmeden, kredi notunuz düşmeden, bu başvuruyu yapmanızda fayda var. Bankaların ödemelerini geciktirmeyen müşterilerinin yapılandırma taleplerine sıcak baktıklarına dair duyumlar alıyoruz. Siz de kredilerdeki 60 ay vade fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.