• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi başvurusu reddedilince yapılması gerekenler

Kredi başvurusu reddedilince yapılması gerekenler

tugbahacibayramoglu

İhtiyacımız olan nakde hızlı ulaşmanın en kolay yollarından biridir kredi. Notunuz iyi ve geliriniz de uygunsa, bankalar bu konuda çok yapıcı davranır. Ancak notunuz düşük ve borç yükünüz fazlaysa aynı sonuçla karşılaşmayabilirsiniz. Eğer siz de kredi başvurusu reddedilenlerdenseniz vereceğimiz önerilere göz atın.

1-Gerçeklerle yüzleşin ve aksiyon planı yapın

Enuygun'a sıkça “Kaç yıldır bu bankanın kredi kartını kullanıyorum şimdi sıkıştım banka bana kredi vermiyor” şeklinde benzer yorumlar geliyor. Ancak unutmayın ki banka profesyonel bir kurum. Profesyonellikle risk hesabının iyi yapılması gerekir. Banka geri ödemede güçlük yaşayacağı kişilere kredi kullandırmak istemez. Kızmak işinizi çözüme kavuşturmaz. Sonuca yönelik neler yapabileceğinizi iyi hesaplamanız lazım. Öncelikle "Size niye kredi verilmedi" sorusunu kendinize sorun. Belki önemsemediğiniz bir kaç günlük gecikmeli ödemeler notunuzu düşürmüş olabilir. Ya da son zamanlarda bilinçsizce para harcamışsınızdır. Bankanıza 'Kredi başvurunuz neden ret edildi' sorusunu sorun ve vereceğimiz önerileri uygulamaya çalışın. Aksiyon planı yapın, kredi ret sebebini ortadan kaldırın.

2- Notunuzu yükseltmenin yollarını arayın

Kredi kullandırırken bankaların ilk olarak baktıkları şey kredi notunuzdur. Bu not belli bir oranın altındaysa zaten kredi kullanamazsanız. Ancak notunuz düşükse yükseltmek için çaba harcamanızda fayda var. Önemsemeyip bir kaç gün de olsa geç yaptığınız ödemeler de kredi notunuzu düşürür. Ödemeler konusunda hassas olun. Kredi notunu yükseltmek için dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızdan öneriler alabilirsiniz. Daha önce hiç kredi ya da kredi kartı kullanmadıysanız da notunuz sıfır olur, bu yüzden bir kredi kartı edinip düzenli ödemeyi alışkanlık haline getirin.

3- Başka bankalara da bakın

Bir banka kredi vermedi diye diğer bankalardan da hemen olumsuz yanıt alacağınızı düşünmeyin. Elbette kredi notunuz çok kötü ve geliriniz düzensizse diğer bankalar da aynı kararı verebilir ancak notunuz çok düşük değil ve geliriniz de düzenliyse alternatif bankalarla görüşmek doğru bir adım olabilir. Örneğin maaşınızın yattığı banka şubesine gidip yüz yüze görüşebilirsiniz. Veya mevcutta kullandığınız kredi ya da kredi kartını aldığınız banka şubelerine gidebilirsiniz. Çünkü bazı bankalar bazen kredi politikalarını daha kısıtlayabiliyor bazı bankalar ise zaman zaman daha esnek olabiliyor. 

Buton

4- Gelir durumunuz ve çalışma süresi

Bazen kredi notunuz yüksek olsa bile banka borç yükünüzden dolayı size kredi vermek istemeyebilir. Bu durumda varsa ek geliriniz ya da eşinizin vs. gelirini göstererek yeniden kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aynı işyerinde 6 aydan daha az çalışma sürenizden dolayı da kredi başvurunuz reddedilebilir. Bankalar sigortalı çalışma sürenizi de değerlendirmeye alır. Kredi taksitlerinin gelirinize uygun olması gerekiyor. Aylık geliriniz 2.000 TL ise ve sizin kullanmak istediğiniz kredi taksitleri de aylık 2.000 TL'yi buluyorsa ret edilme olasılığınız yüksek. Doğru vade ve doğru kredi tutarı için başvuru yaparsanız ret edilme olasılığınız azalır.

5-Takibe girmek üzereyseniz kredi istemeyin

Borçlarınızı ödeyemediğiniz için kredi kullanmak istiyor ve reddediliyorsanız yeni kredi başvurusu yapmak yerine bankanızdan borçlarınızı yapılandırmasını isteyin. Kredi kullandığınız bankayla yüz yüze görüşüp size uygun bir ödeme planı çıkartmasını talep edin. Eğer bu konuda düzenli ödeme yapıp bankaya iyi niyetinizi gösterirseniz, ilerleyen zamanlarda yeni kredi çekme fırsatınız doğabilir.

6-Üst üste başvuru yapmayın

Üst üste ve sık başvuru yapmak da kredi notunu etkileyen bir durum. Kredi başvurusu yaptınız ve yanıt olumsuzsa hemen üst üste başvurular yapmayın. Çünkü sizin üst üste yaptığınız başvurular bankaların kredi notunu sorguladıkları ekranda görülür ve bu da notunuzu olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Eğer kredi çıkmadı ve bankayla yaptığınız yüz yüze görüşmede olumsuz sonuç aldıysanız ipotekli kredi ya da borç transferi gibi seçenekleri değerlendirin.

7-Küçük gecikmelerin sıkıntı yaratacağını unutmayın

Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarında ufak gecikmeler sıkıntı yaratabilir. Birkaç gün gecikmiş de olsa bazen notunuzu çok etkileyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kredi ya da kredi kartında böyle bir gecikme yaşamasanız bile kredili mevduat hesaplarında da gecikme yaşamamak çok önemli. Farkına bile varmadan bazen parayı kredili mevduat kısmından çekebiliyorsunuz. Buraya da zamanında ödeme yapmazsanız, kredi notunuz düşer. Bu durum da kredi almanıza engel olabilir.

 

 

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar