Konut almayı planlıyor ya da ihtiyaç kredisi ile borçlarınızı birleştirerek yeniden yapılandırmayı düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Zira hala oldukça makul seviyelerde bulunan kredi faizlerinde yön yukarıyı işaret ediyor. Faizler yükselebilir.

Şimdi kredi alan karlı çıkacak

Gerek yurtiçi gerek yurtdışında yaşanan son dönem gelişmeler, özellikle sermaye piyasaları ve ülke tahvillerden para çıkışına neden oldu. Para çıkışı ile artan hazine bonosu faizlerinin ardından bankalar da mevduat faizlerini yukarı yönlü revize etmeye başladı.

Özellikle yurtdışı kaynaklı sermaye hareketlerinin neden olduğu bu faiz yükselişlerinin ardından kredi faizlerinde de artış beklentileri dillendirilmeye başlandı. Tarihi dip seviyelere oldukça yakın seyreden kredi faizlerinden yükselmeden faydalananlar karlı çıkacak.

Neler oluyor?

FED’in son açıklamaları ile küresel piyasalarda parasal genişleme sürecinin sonuna yaklaşıldığı beklentisi hâkim! Bir başka deyişle ABD, tahvil alım programını yavaş yavaş daraltarak normale dönmeye yani tahvil alımı yerine tahvil satışına yönelmeye hazırlanıyor. Bu beklentiler ışığında sadece Türkiye’den değil, diğer gelişmekte olan ülkelerden de gelişmiş ülkelere doğru para çıkışı başladı.

FED henüz faiz artırımlarına başlamamış olsa da bu hareketlenme bile ABD’de 10 yıllık hazine bonosu faizlerinin yüzde 1,5’lardan yüzde 2,70’lere yükselmesine neden oldu. FED’in faiz artışlarına da 2014 başları gibi başlayacağı tahmin ediliyor.

Bankaların kredi verme standartları sıkılaşabilir

Merkez Bankası'nın Nisan-Haziran 2013 dönemi Banka Kredileri Eğilim Anketi de bireysel krediler için yılın kalan yarısının ilk yarısından daha farklı geçeceğini düşündürüyor. Banka yöneticileri tarafından cevaplanan anket sonuçlarına göre yılın üçüncü çeyreğinde beklenti, tüm kredi türlerinde standartların sıkılaşacağı yönünde şekilleniyor. Bu da bankaların bundan sonraki dönem kredi verirken daha ince eleyip sık dokuyacağı anlamına geliyor.

Şimdi kredi zamanı

Kredinizi şimdi alırsanız faizler yükselişe geçmeden düşük faizlerle daha uygun maliyetli borçlanmanın keyfini çıkaranlardan olabilirsiniz. Kredi ihtiyaçlarınızı hızlıca gözden geçirin ve beklemeden başvurunuzu yapın! Elbette tüm bankaları karşılaştırmayı ihmal etmeden…

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.