İster ihtiyaç kredisi ister konut kredisi alırken hayat sigortası yaptırıyoruz. Tüketici bu durumu, bankaların standart bir uygulaması ve ek bir maliyet olarak algılıyor. Ancak bankalar tarafında, krediye bağlı hayat sigortasının kredi kullanan bireyler için, lüks değil ihtiyaç halini aldığını ve uzun süreli borç altına giren kredi müşterisine vefat gibi olumsuz haller için hayat sigortası alternatifini/zorunluluğunu hatırlatmak önemli bir sorumluluk. Bilinmesi gereken, kredi başvurusunda, kredi hayat sigortasının zorunlu bir sigorta olmadığı detayı.

İşte bizim de maliyetli detay dediğimiz tam bu nokta

Zorunlu olmasa dahi, bankanın kredi onay aşamasında, sorun çıkarabileceği ve şart koşabileceği bir kriter hayat sigortası. Bu noktada gerekli teminat tutarını öğrendikten sonra bir sigorta acentesinden teklif alarak daha ucuz ise tercihinizi bu acenteden hayat sigortası yaptırmak biçiminde kullanabilirsiniz.

Eğer bir hayat sigortanız mevcutsa, bankanın hayat sigortası tutarı altında kalıyorsa, yükseltmek suretiyle yine varolan hayat sigortanızı kullanabilirsiniz. Böylece kredi onay aşamasında hayat sigortanız olmadığı için kredi başvurusu red sorunu yaşamazsınız.

Bir diğer önemli detay ise, markalı projelerden ev alırken, metrekareye bağlı satış fiyatı ve konut kredisi tutarında yanılmamak için doğru bilgi edinmeye çalışmak!

Örneğin metrekaresi 2000 dolardan ev alırken, brüt 180 metrekare için kredi tutarı ve satış bedelini net metrekareye böldüğümüzde, metrekare fiyatının 2000 yerine 3600 dolara çıktığını göreceksiniz.

Kredi tutarınızı da belirleyecek olan metrekare konusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığını harekete geçirdi. Buna göre konutta brüt ve net metrekare tanımları yeniden belirlenerek, usule aykırı davranıp metrekareleri abartılı gösteren konut sahipleri hakkında cezai müeyyideler getirmek üzere çalışmalara başlanacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.