Dünya genelinde, kozmetik için harcanılan para 200 milyar dolardan fazla. Türkiye, kriz dönemi dinlemeyerek yüzde 1 civarlarında olan pazar payını artırdı ve 2010 yılında yaklaşık 2.4 milyar dolarlık kozmetim tüketimi gerçekleştirdi. Türkiye; kozmetik kullanımında oldukça gerilerde ve bu pazar, kozmetik sektörünün oldukça ilgisini çekmiş durumda. Kozmetik ve temizlik ürünleri pazarında 2009 yılında sektörde yüzde 14’lük büyüme yaşanırken, 2010 yılında yüzde 3.1 oranında bir büyüme gerçekleşti. 

Diş fırçası kullanımı ise Türkiye’de belli bir seviyeye ulaşmış durumda. Geçmiş dönemde 3 kişiye 1 diş fırçası düşerken, şu an bu sayı kişi başına yaklaşık 1 fırçaya ulaşmış durumda. AB ortalaması ise kişi başına 2 diş fırçası şeklinde.

Verilere göre, Türkiye'de kişi başına yılda 53 gram ile 1 adet deodorant bile kullanılmazken, bu rakam İngiltere'de 6,77, Almanya'da 5,87, İspanya'da ise 5,48 adede ulaşıyor. Saç yıkamada ise Almanya'da kişi başına 1,4 litre şampuan tüketilirken, Türkiye'de bu rakam yaklaşık 1,1 litre düzeyinde bulunuyor. Türkiye'de saçını hala sadece sabunla yıkayan tüketiciler olduğu belirtilirken, saç temizliği için yalnızca sabun kullananlar toplam tüketicilerin yüzde 13'ünü oluşturdu, tüketicilerin yüzde 24'ü ise saçlarını şampuan artı sabunla yıkıyor. Saç bakımında önemli bir yeri olan saç kremi, maske gibi şampuan sonrası ürünlerde de kullanım yüzde 30 düzeyinde kalıyor.

Kozmetik bütçesi olmazsa olmaz!

Tüketim alışkanlıkları değiştiği gibi insanların bakım özellikleri de değişiyor. Kadınların makyaj ve bakım ürünleri dışında, erkek ve kadınların parfümleri, diş fırçaları, diş bakım ürünleri gibi malzemelere yıl içinde ciddi bir harcama yapılıyor. Özellikle kadınların ilerleyen yaşlarda genç görünmek için yatmadan önce uyguladıkları bakımlar, ciltlerini korumak için sürdükleri kremlerin maliyetleri bütçelere ekstra bir yük getiriyor.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; her insan kendisine bakmalı. Her insan önce kendisine saygı duymalı ve temizliğini, bakımını yapmalı. Bu nedenle her bütçeye uygun bir kozmetik harcaması olmalı. Ancak bu harcamaları da hesaplayarak, yıllık bütçe planının içine koymak zorundasınız. 

En basitinden yılda kaç tane diş fırçası ve diş macunu kullanıyorsunuz hesaplamalısınız. Bu hesaplamaya, eğer ki kullanıyorsanız, diş bakım ürünlerini de ekleyin. Kişisel bakım ürünlerinde ise kişiden kişiye göre değişen ürünler kullanılıyor. Cilt bakım ürünlerinin kullanımı artık yalnızca kadınlarla sınırlanmıyor. Unutmayın; bu ürünler artık sizin bir ihtiyacınız ve sürekli kullanmak durumunda olduğunu ürünler haline gelmişse, bütçeden ihmal edemezsiniz!

Yıl içinde en fazla kaç parfüm alıyorsunuz, kaç cilt bakım ürünü kullanıyorsunuz

Özellikle ithal parfümler kullanıyorsanız, bunların fiyatları ihmal edilemeyecek kadar yüksek. Kaç tane parfüm kullanıyorsunuz ve bu parfümleri yıl içinde kaç kere alıyorsunuz, bu soruları cevaplayın. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin listesini çıkarın ve yıl içerisinde kaç kere almak zorunda kaldığınızı hesaplayın. 

Yaz aylarında kullanacağınız özel ürünleri de eklemeyi unutmayın. Güneş kremleri, yağları, losyonlar gibi ürünleri ihmal etmeyin. Aklınıza gelebilecek her türlü kişisel bakım ürününü düşünün. Bu ürünleri yıl içerisinde kaç kere kullanıyorsunuz hesaplayın. Bu hesaplama, bazı ürünlerin ne kadar da gereksiz olabileceğini size gösterecektir.

Kozmetik harcamalarınızı kontrol altına alın

Eğer ki bu hesaplamaları yapmadan, kozmetik bütçesi oluşturmazsanız, yıl içerisinde yapacağınız ekstra tüketimlerle bütçenize hiç hesapta olmayan ekstra bir yük bindirirsiniz. Kozmetiğin çok ciddi bir sektör olduğunu unutmamak da fayda var. Değişen dünya düzeninde, insanların da değiştiği, buna bağlı olarak kişisel bakım özelliklerinin de değiştiği bir dönemdeyiz. Değişime gözü kapatmak mümkün değil. Bu değişimler tüketim alışkanlıklarını da değiştiriyor. Değişen tüketim harcamaları, bütçenizde yeni kalemlerin açılmasına neden oluyor. Bunları ihmal edemezsiniz.

Kozmetik ürünlerin fiyatları, bijutericiden aldığınız takıların fiyatları ile kıyaslanamaz. Hesaplama yapmadan aklınıza estiğinde ürün almak hiç hesapta olmayan açıkların doğmasına neden olur. Her şeyden önemlisi de, kendinizi gereksiz ürün alımından kurtarmanız gerekir. Yıl içinde bir veya iki kere kullanacağınız ürüne yüksek miktarda para vermeniz hiç mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle kişisel bakımların önemini bir kez daha hatırlayarak, bunun için bir bütçe oluşturmaya başlayın.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.