• Anasayfa
  • Bilgi
  • Pandemi sonrası ev arayışlarımız nasıl olacak?

Pandemi sonrası ev arayışlarımız nasıl olacak?

tugbahacibayramoglu

Koronavirüs nedeniyle evlere kapandık. Haliyle evdeki konfor ve beklentiler de değişti. Daha büyük, çalışma odası olan, balkonlu hatta bahçeli bir eve geçmek gibi istekler oluştu. Yeni dönemde ev beklentileri nasıl olacak?

Daha büyük ev arayışları

Fütüristler home office denilen evden çalışma modelinin artık pek çok şirket tarafından tamamen ya da kısmen uygulanabileceğini öngörüyor. Şirketlerin çoğu bu modele neredeyse 1 gecede geçti ve birçoğumuz, ben dahil bu şekilde çalışıyoruz. Şimdi evden çalışma şekli yaygınlaşınca çalışma odası ihtiyacı oluşacak, dolayısıyla da fazladan bir odaya yani daha büyük evlere talep artacak. “Nasılsa sürekli işteyim, hafta sonu geziyorum” deyip 1+1 evle yetinenler, 2+1 ev arayışına; 2+1 evi olanlar 3+1 ya da daha büyük ev arayışına girebilir. Bu arada son 6 aydır evlerle ilgili satış ve talep istatistiklerine baktığımızda 1+1 evlere ilginin azaldığını görüyoruz.

Balkon veya bahçeli ev isteği

Daha önce yemek yapmayan, mutfağını sadece paket servisleri açmak için kullananlar, ekmek bile yapmaya başladı. İlgi alanı değişenler evindeki konforu arttırmak isteyebilir. Yeni deneyimler yaşıyoruz. Evdeki ortamı beğenip daha konforlu ev arayışına girenler artacaktır. Yeni deneyimlemeler sonrası ev arayışlarımızda büyüklük dışında başka özellikler de isteyeceğiz. Evden çalışma modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte evlerin büyüklüğünün yanı sıra balkon, bahçe gibi özellikler de talebi etkileyecek. Evde nefes alınan bölümleri olan balkonlu, teraslı hatta bahçeli evlere ilgi artacak.

Evde konfor artacak

Online konser, online gösteri, sanal turlar, sanal spor teknolojik anlamda evdeki sistemlerin de yenilenmesi anlamına gelecek. Yakın zamanda ekstra yüksek çözünürlüklü el kol hareketleriyle kumanda edilebilen televizyonlar girecek hayatımıza. Sosyalleşmek için dışarıda geçirdiği sürede harcadığı parayı ev hayatının konforu için harcamak isteyenlerin sayısı da hiç şüphesiz aratacaktır.

Hadi gel köyümüze gidelim!

Son bir aydır emlak siteleri, şehir dışı bahçeli müstakil evlere ilginin arttığı yönünde açıklamalar yapıyor. Belki de her gün işe gitmek zorunda kalmayınca, şehir dışı müstakil bir evde yaşamayı hatta başka bir sakin şehre taşınmayı düşüneceğiz. Ya da köyümüze, memleketimize dönüp; büyükşehirde 2+1 ev alabileceğin bir tutara, güzel konforlu bir villa yapıp orada yaşayabileceğiz. Nasılsa evden çalışabiliyoruz değil mi?

Peki iş yerlerinde durum ne olacak?

Kiralayabilmek için aylarca sıraya girip beklenilen plazalar gözden düşecek. Şirketler ofis metrekarelerini küçültebilir. Haftada birkaç gün sadece toplantı yapmak için ofis kullananlar olabilir. Dolayısıyla plazalara ilgi azalabilir.

Ya AVM’ler… Ofislere plazalara ilginin azalacağı düşünülen bu dönemde AVM’ler ne olacak? Hemen her gün AVM’ye gitmeden duramayanlar şimdi 1 ayı aşkın bir süredir evde. Kapanan ya da başka yapılara dönüştürülen AVM’lerle karşılaşabiliriz. İnternetten alışveriş daha da yaygınlaşacak.

Koronavirüs sonrası yaşam standartlarımızda ve iş yaşamında oluşacak değişiklikler, evlerimizle ilgili beklentilerimizi de değiştirecektir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN