Ev satın almak isteyenler maaşlarınızın vergi dilimlerinden dolayı daha yüksek tutarlarda yatacağı şu avantajlı dönemi kaçırmayın. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları özellikle düzenli maaşla çalışan ya da beyaz yakalı diye tabir edilen kişiler için oldukça avantajlı bir dönemdir. Maaşlar vergi dilimlerinden dolayı daha yüksek tutarda yatar ve siz de konut kredisi başvurusu yaparken bankaya daha yüksek tutarlı maaş bordrosu göstermiş olursunuz. Bu durum hem sizin ilk taksitleri bütçenizi zorlamadan ödemenizi yardımcı olurken hem de daha yüksek tutarlı ya da daha kolay kredi kullanmanızı sağlayabilir. O yüzden ev satın almak için bu yılın ilk aylarındaki avantajlı dönemi kaçırmayın.

İçindekiler

Konut kredisi faiz oranları artabilir

Ekonomide şu sıralar işler çok da stabil değil uzun vadeli konut kredisi faizlerinde de bir miktar daha artış olabilir; konut kredisi faizleri yaz aylarına göre artış gösterse de hala avantajını koruyor. 120 ay vadeli konut kredilerine ortalama %0,94 aralığında faiz uygulanıyor halen %1 altında ki yakında bu oranın %1 üzerinde olacağı konuşuluyor. Aylık taksitler de örneğin 120 ay vadeli 100.000 TL kredide 1.400 TL civarında. Yani %1 ve üzeri çıkmadığı sürece aslında konut kredisi avantajlı özelliğini sürdürür. Çünkü en düşük yani tarihi dip seviyelerini gördüğü yaz aylarında da yine 120 ay ve 100.000 TL kredide aylık taksitler 1.300 TL civarlarındaydı. Bu yüzden kredi faiz oranlarında daha fazla artış olmadan bir de eğer brüt maaş ile çalışan biriyseniz bu dönemin avantajını kaçırmayın.

Toplam geri ödemede 20.000 TL'lik fark

Enuygun.com olarak size zaman zaman ipuçları veriyoruz. Şu sıralar vergi diliminden dolayı daha yüksek tutarlarda yatacak maaş avantajı önemli. Konut kredisinde Garanti, Ziraat, Halk Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankaları diğer bankalara göre uygun oranlarda konut kredisi faizi uyguluyor. Konut kredisi sayfalarında görebileceğiniz gibi toplam geri ödemede yaklaşık 20.000 TL’lik bir fark oluşabiliyor. Bu yüzden Enuygun.com’dan karşılaştırma avantajını da kullanıp daha uygun koşullarda kredi alabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar