Konutta tapuya zam var KDV artışına dikkat!

tugbahacibayramoglu

Konut kredisi faizlerinin düştüğü ve konut satışlarının arttığı şu günlerde hafta sonu tapu harçlarına yapılan zamla uyandık.

Uzun zamandır KDV artışıyla ilgili haberlerle gündeme gelen inşaat sektöründe, ilk olarak tapu işlemlerinde uygulanan binde 16,5'lik tapu harçları binde 20'ye yükseltildi. Bu artışla birlikte 300 bin liralık bir evin tapu işlemlerinde daha önce ödenen 4 bin 950 TL olan tapu harcı, 6 bin TL'ye çıkmış oldu. Yakında gündeme gelmesi konuşulan KDV artışından da etkilenmek istemiyorsanız ev almak için acele etmenizi öneririm.

İçindekiler

Konut kredisi kullanımı arttı

Merkez Bankası verilerine göre faizlerde yapılan indirimin ardından 7 Eylül-14 Eylül tarihleri arasında konut alımları 1 hafta içinde %5 arttı. Bu bir haftada bankalardan toplam 374 milyon 860 bin liralık kredi kullanıldı. Böylce kullandırılan konut kredileri toplamı 80 milyar 276 milyon 238 bin liraya çıktı. Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ilgili yazımızı okumanızı da tavsiye ederim.

En çok 120 ay tercih ediliyor

Konut kredilerinde en çok 120 ay vade tercih edildi. 120 ayda 221 milyon 518 bin TL kredi kullandırıldı. 120 ay vadeyi 87 milyon 528 bin TL ile 180 ay vade ve 55 milyon 13 bin TL kredi ile 6 ay vade izledi.

Otomobilde ÖTV zammı

Bu arada yapılan zamlardan otomobil, akaryakıt da nasibini aldı. Maliye Bakanlığı'nın düzenlemesiyle otomotivde motor silindir hacmi 1.600 cc'yi geçmeyen araçlarda uygulanan %37'lik ÖTV %40'a yükseltildi. Vergi artışı araç başına ortalama 1.100 TL artış anlamına geliyor. Tüketici veya otomobil firmaları fiyat farkını yüklense de yapılan ve bu vergi artışı, müşteri algısını negatif etkiliyor. Bu durumda talepte erteleme meydana gelebilir ve 7 aylık stoğun 10 ayda eritilmesi durumunda sektörü maliyeti 150 milyon euroyu bulabilir. Otomobil almayı düşünüyorsanız şu günlere firmaların yapacağı vergi artışıyla ilgili kampanyaları takip etmenizi öneririz.

Benzin ve motorine de zam

Benzin ve motorine yapılan zamlardan sonra yeniden Norveç'ten sonra dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke sıralamasına yeniden yükseldik. Benzin ve motorinin ÖTV'si litrede 30 kuruş arttı. Otogazın ÖTV'si kilogramda 30 kuruş artarken, tüplü LPG'nin ÖTV'si arttırılmadı. Madeni yağ ve baz yağların ÖTV miktarları da 20-30 kuruş civarlarında arttırıldı. Bu zamlarda beraber daha önce 230 TL'ye dolan bir aracın deposu, 251 TL'ye dolacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar