Son aylarda konut fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Arz talep dengesi ve inşaat maliyetlerine bağlı olarak yükselen bu artış, bazı bölgelerde ve evlerde %100’e kadar yaklaştı. Taşınmaz ticari yönetmeliğinde yapılacak yeni düzenlemeyle emlak piyasasında suni fiyat artışlarının önüne geçilmesi planlanıyor.

İçindekiler

%80’e varan artışlar

Geçtiğimiz hafta sonu birkaç tane yeni yapılan sitelerden birkaç tane ev gezdim. Bu siteler artık oturuma hazır hale gelmişti. Hatta az sayıda dairede taşınmalar bile başlamıştı. Bu siteleri pandemi öncesi şubat ayında gezme fırsatım olmuştu. Fiyatlar resmen uçmuş! Aradan geçen 7 ayda aynı evlerin fiyatları %80’e varan oranlarda artmış. Bu kadar artış normal mi?

Bazı evlerde suni artış var

İnşaat maliyetlerinde geçtiğimiz haftalarda da yazmıştık, ortalama %15 oranında bir artış var. Biraz da arz talep dengesine bağlı olarak artışı hesaplarsak %30 gibi oranlarda bir artış normal kabul edilebilir ancak altı aylık süre zarfında bir evin fiyatının %80 artması normal değil. Suni bir artış olarak yorumluyorum. Ve ev satın alacak olsam diğer alternatiflere mutlaka bakarım. Yakın çevredeki diğer evlerin fiyatlarına da bakarak karşılaştırma yapın derim, satış ofisleri sizi yanıltabilir.

Her evin bir künyesi olacak

Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili olarak taşınmaz ticari yönetmeliğinde değişiklikler yaptı. Buna göre taşınmaz ticareti bilgi sistemi kurulacak. Yapıyla ilgili imar, zemin etüdü, bina yaşı gibi tüm bilgiler girilecek ve o yapının künyesi oluşturulacak. Emlakçılara düzenleme Ev alım satımlarında dolandırıcılığın önüne geçmek için yetki belgesi olmayan emlakçılara ruhsat verilmeyecek. İnternet ilanları araştırılacak ve sahte ilanların kaldırılması istenecek. Yetki belgesi olmayan ve iş yapan emlakçılara da 10 katına kadar ceza kesileceği açıklandı. Böylece evlerin konut künyesi baktığınızda o ev ile ilgili tüm bilgileri görmüş olacaksınız.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN