Çekirdek aile yapısı, evlenmeden önce ayrı eve çıkma ve boşanmaların artması üzerine özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde küçük evlere talep daha da çok arttı. İnşaat firmaları da projelerinde artık 1+1 ve 2+1 dairelere daha fazla ağırlık veriyor. İstanbul’da bir de Anadolu’dan işadamları ve yurtdışından Türkiye ile iş yapan Kazak, Türkmen, Azeri, İran, Libyalı yabancılar da özellikle küçük dairelerden satın alarak otel yerine evde kalmayı tercih ediyorlar.

GYODER’in son araştırması göre de büyük kentlerde küçük konuta ilgi artmaya devam edecek. Küçük, güvenlikli sosyal tesisleri olan konutlar önümüzdeki 10 yılın popüler evleri olacak.

Sizler için İstanbul’da özellikle yeni yerleşim yerlerinde 1+1 ve 2+1 dairelere yönelik fiyat araştırması yaptık. Aşağıyı yukarı fiyatlar birbirine yakın. Evlerin değerini aslında biraz da yer aldığı proje belirliyor. Projenin inşaat kalitesi, sosyal olanakları ve konumuna göre bir siteden 1+1 daire alırken, aynı semtten müstakil  3+1 hatta 4+1 daire de satın alabiliyorsunuz.  Örneğin Çekmeköy’de 300 bin TL'ye site içinde 1+1 bir ev de satın alabilirsiniz ya da 5+1 dublex müstakil bir apartman dairesi de... Tercih sizin..

İçindekiler

Oda sayısına değil metrekareye dikkat edin

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bazı projelerde dairelerin metrekareleri. Örneğin 2+1 daire olup net alanı 130 metrekareye kadar çıkan evler de var. Konut satın alırken sadece oda sayısına değil, büyüklüğüne de dikkat edin. 3 oda olsun ısrarınız evin büyüklüğünü görünce 2+1 şekline dönüşebilir. Böylece bir oda sayısı için ya da toplamda 20 metre kare büyüklük için 200 bine kadar yükselen bir fark ödemek zorunda kalmazsınız. Gelin İstanbul’da özellikle yeni yerleşim yerlerindeki proielerin 1+1 ve 2+1 daire fiyatlarına bir göz atalım...

Bahçeşehir:  1+1 dairelerin fiyatları 120 TL’den başlıyor. 200 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bahçeşehir’de 2+1 daire fiyatları da değişken. Sitesine göre 185 bin TL’den başlayıp 350 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Beylikdüzü: Konut patlamasının yaşandığı bir diğer semt Beylikdüzü’nde ise fiyatlar metrobüsün deneme seferlerine başlamasıyla yükseldi.  Burada da 1+1 daireler 100 bin TL’den 200 bin TL’ye kadar çıkarken 2+1 daire fiyatları da 120 bin TL ile 200 bin TL arasında değişiyor.

Çekmeköy:  1+1 daire fiyatları 100 bin TL’den başlayıp 300 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatı yüksek 1+1 dairelerin bazılarının net metrekare alanı 75 ya da 80 metrekareyi bulabiliyor. Çekmeköy’de 2+1 daire fiyatları ise 180 bin TL’den başlayıp 450 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Göktürk Kemerburgaz: Burada da 1+1 daireler 150 binden 300 bine 2+1 daireler ise 200 binden, 400 bine kadar çıkan rakamlarda satışa sunuluyor. Dairelerin konumu bahçeli, teraslı vs sitenin büyüklüğü evin fiyatlarında etkili oluyor.

Kurtköy:  İstanbul’da yeni projelerin en ucuz olduğu yer diyebiliriz. Şehre uzak olması nedeniyle proje fiyatları ucuz. Ancak Sabiha Gökçen havalimanı, Gebze gibi organize sanayi bölgesi ve işyerlerine yakınlığı da var. Burada 1+0 diye tabir edilen 55 bin TL'ye stüdyo daire bulabilirsiniz. 1+1 daireler 100 bine kadar çıkabiliyor. 2+1’ler ise 80 binden başlayıp 180 bine kadar yükseliyor.

Özellikle metrekareleri ve evin büyüklüğünü gözönüne bulundurarak piyasa araştırması yapın. Sonrasında konut kredisi çekerek ya da bir miktar peşinat vererek hayalini kurduğunuz evi satın abalibilirsiniz. Ya da henüz bekar ve yeni işe başlamış biriyseniz 1+1 daire satın alarak yatırım yapabilirsiniz.

Ne kadar konut kredisi ödersiniz

100.000TL konut kredisi kullancak bir kişi 120 ayda aylık 1.500TL kredi öder. Bu daireyi kiraya vermek istediğinizde taksit tutarı kadar kira geliri sağlamanız ise mümkün. Kredi ile konuta yatırım yapma fikri de kısa sürede popüler olacak gibi. Küçük bir hatırlatma kredi kullanırken yeni alacağınız evin kira gelirini gösteremeyeceğiniz için mevcut aile gelirinize göre banka kredi kararı verecektir. Gelirinize göre kullanabileceğiniz krediyi belirleyip alacağınız dairenin1 +1 veya 2+1 olmasına yada yerine karar verebilirsiniz. Konut kredilerini karşılaştırın belki de bütçenize uyan krediyi bulup 1+1 veya 2+1 daire modasını siz de takip edersiniz.       

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN