İçindekiler

Konut kredisi kullanmayı sevdik. Yüklü miktarda para biriktirmekte zorlanınca ve kredi faiz oranları da aşağılara inince, konut kredisiyle ev sahibi olanların sayısında artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut kredisi kullanarak yani ipotek yaptırarak satılan ev sayısında artış var. TÜİK verilerine göre konut kredisi kullanarak ev sahibi olanların sayısı 2013 yılının ilk çeyreğinde normal satışlara göre %42 oranındayken, ikinci çeyrekte bu oran yüzde 44’e yükseldi.

En yüksek ipotekli satış İstanbul’da

Türkiye genelinde toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı %44 oldu. En yüksek ipotekli satış 30.267 konut ile İstanbul’da gerçekleşti, İstanbul %23,3 ipotekli satış payı ile Türkiye sıralamasında ilk sırayı aldı. İstanbul’da toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı ise %48,7 oldu. Aslında bu da gösteriyor ki büyük kentlerde insanlar artık kira ödemek yerine konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı tercih ediyor. Büyük şehirlerde kira fiyatlarının yüksek olması, konut kredisini cazip kılıyor.

Bu satırlarda ara sıra örnekler veriyoruz. Örneğin 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.270 TL civarlarında. Hatta 180 ay vadede aylık taksitler 1.000 TL civarında. Bu yüzden insanlar 700-800 TL kira ödemek yerine biraz daha bütçelerini sıkarak ev sahibi olmayı tercih ediyor.

document.write("

 

2011 senesini yakaladık

Yıllık konut satışları 708.275 adet konut satışı ile en yüksek değerine 2011 yılında ulaştı. Konut kredisi faizlerinin düşük olduğu 2011 senesinde ipotekli satış da 289.275 adet olarak gerçekleşti. Ancak öyle görünüyor ki bu yılın ilk iki çeyreğindeki satış rakamları ilk çeyrek 115.508 adet, 2. çeyrek 129.818 adet ile 2011’i geride bıraktı bile. Son günlerde konut faiz oranları artsa da hem Ramazan ayının etkisi hem faiz artışına rağmen 2013 senesi hareketli bir yıl olmayı sürdürecek.

Konut kredilerini karşılaştırın

Sizin de kafanızda konut kredisi kullanmakla ilgili düşünceler varsa hemen dilediğiniz vade aralığını ve tutarı girerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Ödeme tablonuzu görerek bütçenize uygun ev aramaya başlayabilirsiniz.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar