Konutta KDV değişikliği yürürlüğe girdi. Artık evin metrekaresine göre değil, arsanın birim fiyatına göre KDV alınacak.

Resmi Gazete'nin 1 Ocak sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni konut alımlarında önemli bir KDV değişikliğine gidildi. Önceden 150 metrekarenin altındaki konutlarda yüzde 1, 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda yüzde 18 olarak uygulanan sistem yerine, evin arsa değerine göre fiyat uygulaması yapılmasına karar verildi.

İçindekiler

Arsa değerine bakılacak

Yeni sisteme göre net alanı 150 metrekareye kadar konutlarda, arsa birim metrekare vergi değeri 500 lira ile 1.000 lira arasında ise konutların tesliminde yüzde 8 vergi alınacak. Arsa metrekare vergi değeri 1.000 lira ve üzerinde olan konutların teslimindeki vergi oranı ise yüzde 18 olarak uygulanacak. 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda ise yüzde 18'lik KDV esası devam edecek. Birkaç aydır yazılarımızda KDV değişikliğinden söz etmiştik. Hatta Konutta KDV artışına dikkat başlıklı yazımızda da uyarımızı yapmıştık. Öyle de oldu ve yeni uygulamaya geçildi.

2012 yılında ev alanları kapsamıyor

İlgili kanun lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan konutları kapsayacak. Ancak afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk alanı olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerler kapsam dışı tutulacak. Yeni KDV uygulaması bugünden itibaren geçerli olacak. 1 Ocak 2013 tarihinden önce yani 2012 yılında ruhsat alanların durumunda ise herhangi bir değişiklik olmayacak.

KDV uygulaması kimleri kapsıyor

Konut veya gayrimenkul alım satımında KDV sadece şirketlerin sattığı konutlarda söz konusu oluyor. İki vatandaş (gerçek kişi) arasındaki alım satımda KDV ödenmiyor. Son yıllarda birçok inşaat ve gayrimenkul şirketinin faaliyet göstermesiyle ve markalı konutlara ilgi artınca konut ve gayrimenkul alım satımında KDV gündeme geldi. Özellikle Anadolu’da evler büyük olduğu için yüzde 18 KDV uygulanırken, İstanbul gibi büyük kentlerde çok merkezi yerlerde bile satılan evlerin geneli 150 metrekarenin altında olduğu için yüzde 1 KDV ödeniyordu.

İnşaat firmalarıyla pazarlık yapın

Bu arada inşaat firmalarının bazıları fiyatlarını biraz daha aşağıya çekerek müşterilerinin KDV uygulanmasından etkilenmemesi için kampanya yapmaya hazırlanıyor. Yakında inşaat firmalarından KDV bizden kampanyaları duyarsanız şaşırmayın. Ya da yeni ev satın alacaksanız KDV pazarlığı yapmayı unutmayın. Bizden hatırlatması…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN