Yeni ev alacakların dikkat etmesi gereken konuların başında KDV uygulaması geliyor. %8’e kadar düşürülen KDV uygulaması, Eylül 2017 sonuna kadar uzatıldı. 150 metrekarenin altında evler için istenen KDV ise %1 ancak bazı istisnalar var...

İçindekiler

Yapı ruhsatı 2013 yılından önce alınanlarda KDV %1

Öncelikle net alanı 150 metrekareye kadar olan konutlar bir de yapı ruhsatı 2013 yılından önce alınmışsa %1 KDV’ye tabi. Bu evlerin büyükşehir içinde olup olmadığı lüks yapı olması ya da arsa birim metrekare fiyatına bakılmıyor. Ancak ruhsatı 2013 yılından sonra alınmışsa büyükşehir belediyesi sınırları içinde olup olmadığına ve inşaat kalitesine bakılıyor. İnşaat büyükşehir belediyesi sınırları içinde ancak lüks yapılmamışsa yine %1 KDV uygulanıyor.

 

Büyükşehirlerde oranlar farklı

Ancak 30 tane büyükşehir var ve yeni evlerin hemen hemen hepsi lüks yapılıyor. O zaman da arsa değerine bakılıyor. Eğer arsa birim metrekare değeri 1.000 TL’den az ise %1 KDV Arsa birim değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasındaysa %8 KDV Arsa birim değeri 2.000 TL’den fazlaysa %18 KDV Konut KDV’sinde bu oranlara geçici süreli bir durdurma geldi. Ve Bakanlar Kurulu kararına göre %18 olan KDV en fazla %8’e düşürülmüştü. Aslında 31 Mart’ta sonra eren bu oranlarla ilgili bir uzatma geldi.

Bakanlar Kurulu konutta KDV oranını en fazla %8 ile sınırlayan uygulamayı Eylül 2017’e kadar uzattı. Böylece özellikle stok fazlalığında olan lüks konutlara bir de KDV zammı önlenmiş oldu. Özellikle büyükşehirlerden ev satın alacaksanız bu KDV oranlarına mutlak göz atın. Tapuda büyük bir sürprizle karşılaşmayın.

150 metrekarinin altındaki evlerde kullanılan ürünlere %1 KDV

Konut KDV'si ile ilgili bir başka düzenleme de evde kullanılan eşyalara ilişkin oldu. 150 metrekarenin altında evlerin yapımında ilk kez kullanılan kombi, cam balkon, küvet, batarya, radyatör gibi ürünlerden %1 KDV alınacak. Normal şartlarda bu ürünler için uygulanan KDV oranı %18 idi. Yeni düzenlenmenin ardından müteahhitlerin ev fiyatlarında bir miktar indirime gitmesi bekleniyor. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN