Yaz geldi, tatil bitsin sonra ev bakarız diyenler dikkatli olun. Beklerken zararlı çıkabilirsiniz!.. Çünkü şu anki yasada yüzde 1 KDV ödeyeceğiniz bir eve, yasa çıktıktan sonra yüzde 18 KDV ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İçindekiler

Metrekareye değil, semte bakılacak

150 metrekarenin altındaki konutlardan yüzde 1 KDV alınmasını belirleyen yasayı değiştiren, “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” geçen hafta kabul edildi. Buna göre artık evinizin metrekaresine değil oturduğunuz semte bakılacak. Oturduğunuz semte ve ilçeye gore de oranlar yüzde 1’den başlayıp yüzde 18’e kadar yükselebilecek. KDV oranlarını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Belediye, muhtar, vergi dairesi memuru, Ticaret Odası memurundan oluşacak bir heyetle semtlerin rayiç bedelleri gözönüne alarak buna gore bir KDV oranı belirlenecek.

Yasa Bakanlar Kurulu’ndan geçmeden siz harekete geçin

Ev almayı düşünenler bu yasanın Bakanlar Kurulu’ndan geçmesini beklemeden harekete geçin. “Nasılsa 150 metrekarenin altında bir ev almayı planlıyorum diyebilirsiniz” ancak yeni yasada evinizin büyüklüğüne gore değil, semtinize gore KDV belirlenecek. Örneğin şimdiki yasayla 100 bin TL’ye aldığınız 120 metre kare bir eve 1.000 TL KDV öderken, yeni yasa çıktıktan sonra aynı eve 18.000 TL ödeyebilirsiniz. Aynı şekilde evin fiyatı yükseldiğinde ödemeniz gereken rakam 200 bin TL’lik bir evde 36.000'e çıkabilir. Bu durum sizin bütçenizi bir hayli zorlayabilir. Allah korusun ev alma hayelleriniz bile suya düşebilir!

Acele edin

İyisi mi siz yaz geçsin, tatil bitsin diye beklemeyin,ev aramayı sürdürün. Önce bütçenizi belirleyin sona enuygun.com'dan konut kredisi faizlerine bir göz atarak vedesi hakkında kararınızı verin. Aksi halde yaz bitsin konut kredisi faizleri düşebilir beklentileri içerisine girerseniz yüzde 18’e kadar çıkabilen KDV oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bizden söylemesi…

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN