Son yıllarda konutta hızlı fiyat artışıyla dikkat çeken İstanbul’un tahtı sallandı. İzmir, Bilecik, Bursa gibi şehirlerde konut fiyatları, İstanbul’u solladı. Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Araştırması’na göre İzmir, ev fiyatlarında yıllık %20 artışla Türkiye’nin konut fiyatları en çok artan ili oldu.

İçindekiler

İstanbul son yılların en düşüğünde

Merkez Bankası’nın Eylül 2017 Konut Fiyat Endeksi Araştırması’na göre İstanbul’da konut fiyatları son yılların en düşük seyrini gösterdi. İstanbul’da yeni olmayan konutlarda yıllık sadece %5’lik bir artış var. Yeni konutlardaki artış ise %9.80’de kaldı. Bu artış da enflasyon ortalamasıyla örtüşüyor. Dolayısıyla uzun yıllar yıllık ortalama %15-20 oranında fiyat artışının gözlendiği İstanbul, ilk kez %5’lik fiyat artışına geriledi. İstanbul’da oturuyorsanız özellikle bazı bölgelerde fiyatların geri bile gittiğine tanıklık edebilirsiniz. Bunda çok sayıda yeni inşaatın yapılmasının imar artışlarının da etkisi var. Arz talep dengesizliği nedeniyle fiyatlar yükselmedi. Önümzdeki yıl için de öngörüler bu yönde.

İzmir rekor kırdı

Ancak İstanbul’un aksine konutta çok kazandıran iller de var. Örneğin İzmir. İzmir’de gerek ikinci el, gerekse de yeni konutlar geçen yılın aynı ayına göre yıllık %20 oranında artış gösterdi. Bunda İzmir’e hızlı göçün ve inşaat faaliyetlerinin İstanbul’un aksine İzmir’de daha yeni başlamasının etkisi büyük.

Muğla’daki artış da dikkat çekici

Konut fiyat artış endeksinde artışlarıyla dikkat çeken diğer iller de Bursa, Bilecik, Eskişehir gibi sanayileşmenin hızla ilerlediği şehirler. Sürekli göç alan bu şehirlerde de konut fiyatları yıllık yaklaşık olarak %17,90 oranında bir artış gösterdi. Bodrum, Fethiye gibi ilçeleriyle özellikle emekli kesimin yaşamak için tercih ettiği kentlerin başında gelen Muğla’da da konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %16.83 oranında arttı. Ege’nin gelişmiş kentleri Aydın ve Denizli’de de fiyatlar aynı oranda artış gösterdi.

Yatırım yapacaksanız bu illere bakın

Merkez Bankası’nın fiyat endeksi araştırmasına bize yatırım için konut alacakların İstanbul’un dışındaki sanayileşmiş kentlere yönelmesi gerektiğini söylüyor. Bu arada bu şehirlerde ev fiyatlarının hala İstanbul’un çok gerisinde kalmış olduğunu da hatırlatalım. Yani yatırım için ev satın alacaksanız bu kentlerde kira getirileri de ev fiyatlarına göre iyi, bu yönde bir tercih yapmanızı önerebiliriz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar