Yeni hazırlanan Gelir Vergisi Yasası’na göre evini büyütmek ya da daha konforlu hale getirmek için 5 yıl içinde evini satanlardan gelir vergisi alınmayacak. Buna göre yeni bir ev satın aldıktan sonra 5 yıl içinde satıp kendinize satış tarihinden itibaren bir yıl içinde yeni bir ev almanız durumunda sizi gelir vergisine tabi tutmuyor.

Mevcut yasada bir kişi satın aldığı evi 5 yıl içinde satması durumunda evin alış satış fiyatı arasındaki fark “Değer artış kazancı” olarak değerlendirilip Gelir Vergisi’ne tabi tutuluyordu ve yüzde 15 ile yüzde 35 arasında vergi ödeniyordu. Buna göre 5 yıl sınırı kalkacak ve kademeli vergi artışı gelecek.

İçindekiler

5 yıl değil 10 yıl sonra vergi muafiyeti olacak

Hazırlanan taslakta konut satın alındıktan sonra 3 yıl içinde satılırsa kazancının tamamı beyan edilecek. 3 yıl sonra satışında edilen tutarın yüzde 20'si vergi dışı kalacak. Böylece 100 liraya aldığı konutunu 4'üncü yıl 200 liraya satan vatandaşın elde ettiği 100 liralık kazancın 3 yıl sonra yüzde 20'si vergi dışı kalacak, 80 lirası ise gelir vergisine tabi olacak. Konut dört yıl sonra satılmış ve aynı kazanç elde edilmişse 40 lira vergi dışı kalacak ve 60 lira üzerinden gelir vergisi ödenecek. 5'inci yılda kazancın yüzde 60'ı vergi dışı kalacak ve 40 lira üzerinden vergi ödenecek. 6'ıncı yıldan sonra ise 80 lira vergi dışı kalacak ve 20 lira üzerinden vergi alınacak. 10 yıl sonunda ise artık hiç bir vergi talep edilmeyecek. Yani bir konut alıp 10 yıl elinde tutup satanlar vergi ödemeyecek.

Miras kalan eve de vergi geliyor

Taslakta kendisine miras kalan evi satmak isteyenlere ise kötü haber var. Çünkü mevcut yasada miras yoluyla edinilen arsa, arazi ve binaların satışı veya kat karşılığı satışından doğan kazançlar vergilenmezken taslakta miras kalan ev ve arsalar da vergiye tabi tutuluyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN