Konutta faizler düştü şimdi refinansman zamanı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından bu yılın ilk yarısına kadar konut kredisi kullananlar bu yazı tam size göre. Kafanızı kurcalayan  “Acaba refinansman yapsam mı” sorusuna, eğer konut kredinizi  %1,20 ya da %1,40 gibi oranlarda kullandıysanız “Evet” yanıtını verebiliriz.

Şimdilerde 120 ayda  % 0,99’lara kadar düşen faiz oranları, sizlere refinansman yapma konusunda cazip gelebilir. Gelin önce refinansman nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt arayalım:

Kredi yeniden yapılandırma yani (Refinansman), ödemekte olduğunuz konut kredisinin kapatılması ve size şu andaki faiz oranlarıyla yeni bir kredi tahsis edilmesi demektir. Aldığınız krediyi kapatıp daha düşük faiz oranıyla başka bir bankaya borçlanmanız anlamına gelir. Daha önce yüksek faizle konut kredisi kullandıysanız kredinizi yeniden yapılandırarak, bütçe dengenizi kurabilirsiniz. Refinansmanda dilerseniz vadeyi uzatma seçeneğiniz de var. Örneğin 60 ay vadeli konut kredisi kullandıysanız bunu 84 ay ya da 120 ay vadeye kadar çıkartabilirsiniz.

Refinansman yaparak,

  • Düşük faizlerden yararlanabilirsiniz
  • Taksitlerinizi azaltabilirsiniz
  • Daha düşük faiz ödersiniz

Enuygun.com'dan refinansman başvurusu yapabilirsiniz

Eğer %1,20 ve üzeri oranlarda konut kredisi çektiyseniz refinansman yapmayı düşünün. Böyle bir planınız varsa hemen https://www.enuygun.com/kredi/yeniden-yapilandirma-refinansman linkini tıklayarak enuygun.com üzerinden refinansman  hesaplaması yapabilir ve isterseniz hemen konut kredilerini karşılaştırarak refinansman için konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.  Hemen hatırlatalım % 0,99’larda olan faiz oranları bazen kredi çıktığı anda şubede bir miktar daha düşebilir.

Daha önce refinsman yapan bir kişi bir kez daha refinasman yapabilir. Bunda bir sınırlama yok. Refinansman yapmakta tek sorun yüzde 2 erken ödeme cezası. Bu cezanın yakın gelecekte yüzde 0,5’lere düşmesi bekleniyor. Ancak şu an için yüzde 2 oranında uygulanıyor. Yine de bu ceza gözünüzde büyümesin. Örneğin 50 bin TL konut kredisi kullanan birisi kalan ana parası üzerinden diyelim ki kalan anapara borcu 40 bin TL. 800 lira ceza öder. Ancak düşük faiz oranında karınız daha yüksekse refinansman daha cazip gelebilir. Bunun için de yine aynı linki https://www.enuygun.com/kredi/yeniden-yapilandirma-refinansman tıklayarak ödeyeceğiniz yüzde 2 erken ödeme miktarını da öğrenebilirsiniz.

Konut kredilerini karşılaştırarak refinansman kredi başvurusu yapmak istiyorsanız tıklayın.

 

 

 

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar