• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konutta bazı bankalar faiz oranını %0,98'e indirdi

Konutta bazı bankalar faiz oranını %0,98'e indirdi

tugbahacibayramoglu

Konut kredisinde bazı bankalar 120 ay vadeli faiz oranlarını %0,98'e çekti. Bu indirim 100.000 TL'lik bir kredi için toplam geri ödemelerde yaklaşık 25 bin TL'lik bir faiz indirimi anlamına geliyor. Peki faiz indiriminden kimler yararlanabilir?

İçindekiler

Bazı bankalarda faiz oranları %0,98'e geriledi

Konut kredisinde özellikle konut piyasasını canlandırmak amacıyla yapılan ve şimdilik kamu bankalarının yaptığı faiz indirimiyle 120 ay vadede faiz oranları %0,98'e geriledi. Buna göre 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanan bir kişinin aylık taksitleri %1,28 faiz oranına göre yaklaşık 215 TL daha ucuzladı ve aylık taksitler 1.420 TL'ye geriledi. Toplam geri ödemelerde ise yaklaşık 25.000 TL'lik bir fark oluştu. Ve 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin toplam geri ödemesi 171.632 TL oldu. Peki bu faiz oranlarından kimler yararlanabilir?

Refinansman yapılamıyor

Öncelikle şunu belirtelim ki daha önce daha yüksek faizi oranıyla kredi kullananlar için bu oranlarla yapılandırma imkanı tanınmıyor. Bankaların mutabakatları nedeniyle bu faiz oranı yeni kredi kullanacak sıfır ya da ikinci el ev satışları için geçerli olacak. Başka bankadan konut kredisi kullananlar refinansman yapmak için bu faiz oranlarından yararlanamayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN