Çekirdek aile modeli evlerin tipine de yansıdı. Özellikle büyükşehirlerde eskisi kadar kabalık aileler kalmayınca evlerin metrekare ve modelleri de küçüldü. Emlak araştırma şirketlerine göre de son yıllarda en çok 2+1 evler ilgi görüyor.

İçindekiler

2+1 evlere ilgi var

Artık tek ya da iki çocuklu aile modeli yaygın. Bu durumda da bir yatak odası bir çocuk odasının bulunduğu 2+1 model evler de normal bir ailenin işini görüyor. Eskisi gibi salonlar sadece misafirlerin ağırlandığı bir alan olmaktan çıktı. Hatta salonlarda en büyük ve güzel köşeler televizyon ünitelerine ayrıldı. Önemli günler, organizasyonlar hatta doğum günü partileri bile dışarıda yapılıyor. Bu duruda da küçük de olsa 2+1 model evler ilgi görüyor. Tabi bunda ev fiyatlarının da etkisi var.

1 oda için fiyat farkı vermek istemeyenler

Örneğin ortalama bir sitede 2+1 model evin fiyatı 400.000 TL iken bu rakam 3+1 evde 500.000 TL'ye kadar çıkıyor. Ya da aynı apartmanda 2+1 giriş katı daire 250.000 TL'ye satılırken yine 3+1 üst kat bir evde fark yaklaşık 100.000 TL artıyor. Ortalama 2+1 ev ile 3+1 ev arasında en az 100.000 TL'lik artış nedeniyle de bütçesi 3+1'e yetmeyenler 2+1 evi tercih ediyor. Bir oda için “100.000 TL mi vereceğim” gibi bir düşünce oluşuyor. Tabi aslında sadece oda değil evin diğer alanlarında da fark olabiliyor.

Yeni evli ya da bekarlar rağbet ediyor

Yine yeni evli ya da çocukları büyümüş ve evlenmiş çiftler için de 2+1 evler daha cazip geliyor. Bu yüzden özellikle yatırım için ev satın almayı düşünüyorsanız 2+1 evleri tercih edebilirsiniz. Tabi yine lokasyona göre de farklar oluşabiliyor. Öğrenci ya da bekarların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ise 1+1 evlere ilgi oluyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN