Faiz oranlarındaki indirim konut satışlarını geçtiğimiz yıllara göre %30’ları aşan oranlarda arttırdı. İstanbul, Ankara ve İzmir en çok konut satışı yapılan iller olurken, bu şehirlerde satışların en fazla olduğu ilçeler de açıklandı.

İçindekiler

İstanbul’da Esenyurt

Geçen yıla göre konut satışlarının %32 arttığı ve yılın ilk yarısı 95 bin 271 evin satıldığı İstanbul’da, Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü en çok konut satışı yapılan ilçeler oldu. Bu bölgelerdeki satış artışının en büyük etkeni, alıcı bekleyen yeni konut sayısının fazla olması. Yeni yerleşim bölgelerinde nitelikli, sıfır ve her bütçeye uygun fiyatlarda ev bulmak mümkün. Bu ilçeler arasında konut stokunun en fazla olduğu Esenyurt, ev satışlarında diğer ilçeleri 3’e katladı.

Ankara’da Keçiören

Yılın ilk yarısında 64 bin 52 konutun satıldığı başkent Ankara’da en çok ev satışının yapıldığı ilçe Keçiören oldu. Keçiören’i Çankaya, Mamak, Yenimahelle ve Etimesgut izledi.

İzmir’de Buca

Son altı ayda 36 bin 651 konutun satıldığı İzmir’de en çok ev satılan ilçe Buca oldu. Buca’yı Karşıkaya, Çiğili, Torbalı ve Karabağlar izledi. İzmir’i Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Adana ve Gaziantep izledi. Kamu bankalar halen sıfır evlerde 120 ay vadede %0,64’e kadar gerileyen faiz oranlarıyla konut kredisi vermeye devam ediyor. Yılın ilk altı ayında Türkiye’de, 581.798 konut satıldı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar