İlk kez konut sahibi olacakların açabildiği devlet katkısı yaklaşık olarak 25.000 TL’ye yükseltildi. Devlet katkısı almak isteyenlerin en az 3 sene birikim hesabına para yatırmaları gerekiyor. TC vatandaşı herkes açabilir Konut hesabını TC vatandaşı olan herkes açabilir. Ancak üzerinizde kayıtlı bir gayrimenkulün bulunmaması şartı var. Hatta 18 yaşından küçük çocuklar için bile velisi eşliğinde hesap açılabilir. Konut hesabı vadeli ya da vadesiz olarak açılabiliyor.

6 ay içerisinde para çekilebilir

Konut satın aldıktan sonra 6 ay içerisinde bankadan para çekilebilir. Bir yıl içerisinde de bu hesaptan en fazla iki kez para çekme hakkı da var. Konut hesabı açacaklar için şöyle bir örnekleme yapalım.

Ödeme dönemi: 1 aylık asgari 388 TL ya da azami 3,881 TL para yatırılabilir.

Bu tutar veya bu tutar aralığında yani en az 388 TL ya da en fazla 3.881 TL birikim hesabına para yatırdığınızda 3 yıl sonunda birikiminizin %15 oranında ya da 60 ayı beklerim derseniz de yine yaklaşık olarak 25.000 TL devlet katkısı alabilmek mümkün.

İlk kez ev alacaklar

Basit bir anlatımla aylık 1000 TL gibi bir birikim yaparsanız 5 yıl sonunda yaklaşık olarak 72.000 TL gibi bir tutar hesabınızda olur. Hesabı vadeli açarsanız bugünkü faiz oranlarına göre %20 oranında bir ekleme daha yapılır. 5 yıl sonunda ev satın aldığınızda devlet katkısı olarak da yaklaşık 25.000 TL artı bir para daha alabilirsiniz. İlk kez ev alacaksanız ya da çocuğunuz için böyle bir şey düşünüyorsanız bu hesabı incelemenizi öneririz. Devlet katkısının 25.000 TL’yi geçemeyeceğini hatırlatalım.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.