Son günlerde sıkça tartışılan konut balonu mu var, projeler elde mi kalacak şeklinde sorulara Türkiye’de emlak yatırımlarına yön veren en büyük şirket olan Emlak Konut GYO yanıt verdi. Emlak Konut’un hazırladığı rapora göre Türkiye’de orta ve alt gelir grubunda konut ihtiyacı hala çok yoğun, üst gelir grubu ve lüks segmentte ise talep artarak devam ediyor.

Alt ve orta gelir grubunda talep yüksek

Ya da basit bir dille anlatmak gerekirse eğer dar ve orta gelir grubuna hitap eden bir konutunuz varsa hiç endişelenmeyin, bu konuda zaten eksiklik var ve artan nüfus artışı bu talebi canlı tutuyor. Ya da Enuygun.com’dan da en çok başvuru yapılan kredi tutarları üzerinden konuşursak da zaten insanlar kredi kullanırken daha çok 100.000 TL ile 200.000 TL arası evlere bakıyor. Bir miktar peşinatı da hesaplarsak en çok da 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanıyor. Bu tutarlar da Emlak Konut’un bu raporunu destekliyor. Aylık 1.370 TL ve 1.400 TL aralığında taksitler ödeyerek de bu krediyi kullanabiliyorsunuz.

 

Üst gelir grubu evler

Peki ya üst gelir grubu lüks segment evi olanlar onların beklentisi? Lüks segment konuta sahip olanlar ise Emlak Konut’un raporuna göre talep hala canlı. Talepteki bu canlılığı ise yabancı yatırımcı ve yurtdışındaki Türklerin alımının artması hareketli kılıyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları da konut sektörünü canlı tutan bir diğer etken. Emlak GYO’nun raporuna göre konut sektörünün tek dezavantajlı yapısı ekonomik ve siyasi çalkantılar ve kredi kullanımındaki zorluklar.

Konut sektöründeki fırsatlar ise genç nüfusun artan talebi, sektörün yabancı yatırımcı çekmesi, konut fiyatlarının gelişen ülkelerdeki konut fiyatlarına göre düşük olması, önemli kamu inşaat yatırım planlarının kabul edilmiş olması. Kısaca raporda gerek Türkiye, gerekse İstanbul’da yaşanan fiyat artışının balon oluşturmaktan uzak olduğu ve artışın sağlam temel nedenlere dayandığı belirtildi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.