Konut alan mı kiralayan mı daha kazançlıdır’ tartışmasıyla çok sık karşılaşırız. Tarafların kendilerine göre haklı sebepleri vardır. Bu yüzden bu tartışmayı taraf olmadan, hemen hemen aynı gelir grubuna sahip kişiler arasından örnekler vererek sürdürmek istiyorum. Okuyun kararı siz verin…

Diyelim ki bugün aylık 1.300 TL ya da 1.500 TL aralığında kira ödeyen birisiniz. Ahmet kirada oturmaktan yana olsun. Mehmet ise kira yerine konut kredisi kullanarak biraz da borçlanarak 200.000 TL’ye bir ev satın alsın. Birisinde yüklü bir borcun altına girmek yok, aynı standartlarda daha iyi bir evde ya da daha merkezi bir yerde oturması mümkün. Mehmet ise biraz daha uzakta, hatta biraz eski bir ev satın aldı ama ilk fırsatta evine tadilat yaptıracak. Peki Ahmet ve Mehmet’in yaşamlarında 5 yıl sonrasına gidersek neler olur?

İçindekiler

Kira arttı kredi taksiti sabit kaldı peki ya ev fiyatları?

Ahmet kirada oturmaya devam ediyor Tabii bu süre zarfında yıllık %10 kira artışıyla birlikte 1.300 TL olan kirası da 5 yıl sonunda 2.000 TL’yi aşmış. Mehmet’in ise ödemeleri sabit kalmış hala 1.400 TL konut kredisi taksiti ödemekte. Artık kredi taksitleri ona yüksek gelmediği için bu süre zarfında evini tadilatta yaptırmış. Ve tabi ki 200.000 TL’ye satın aldığı evin fiyatı da çoktan 300.000 TL’yi aşmış.

Hiç peşinatım yok diyenler

Sizce kim kazançlı? Belki özellikle ticaretle uğraşanlar eve büyük paralar bağlamak istemiyor. Bazıları da hiç peşinatım yok diyerek ev almayı hep erteliyor. Hayatınızın bir döneminde pek tabii kirada oturabilirsiniz. Öğrenci, yeni evli ya da bir takım maddi sıkıntılı dönemler olabilir. Ancak ilerleyen yaşlarınızı, emekliliğinizi de bir yandan düşünün. Yaşlılığınızda daha rahat etmeniz için gençken fedakarlık yapmak şart. Kirada bile otursanız başınız sıkıştığında oturabileceğiniz bir ev almanın hayalini her zaman kurun. Planlı hareket edin, bütçenizi her zaman düzenli tutun. Konut kredisi peşinatı bulmanın yolları başlıklı yazımızdan da bazı tüyolar alabilirsiniz. Şu atasözü kulağınıza küpe olsun. Alınmış alınmıştır günün birinde mutlaka işe yarayacaktır.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN