Ev satın almak istiyorsanız Ağustos ayındaki durağan dönemi kaçırmayın. Ramazan ve bayram tatillerinin ardından ev satışlarında yaşanan durgunluk, Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte artacaktır. Çünkü Eylül ayı genelde ev alım satım ve kiralamalarında artış yaşanan bir ay olarak dikkat çeker. Eylül ayı konut hareketliğinin en çok yaşandığı aylardan biridir. Yazın insanlar tatilin ve sıcakların rehavetine kapılıp ev planlarını genelde erteler. Ancak Eylül’deki bu talep artışı istediğiniz evi kaçırmanıza ya da daha yüksek fiyatla karşılaşmanıza yol açabilir.

Üstelik konut kredisinde faiz oranları yükselse de geçtiğimiz yıla göre halen uygun durumda. Üstelik birkaç aydır durgun seyreden konut piyasasında, pazarlık yapma şansınız da yükselecektir. Birkaç aydır satılamayan bir ev için sıkı bir pazarlık yapabilirsiniz! Okullar açılmadan önceki bu günleri iyi değerlendirip ev sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi faizlerindeki artış taksitleri çok da etkilemedi

Gelelim konut kredisi faizlerine… Konut kredisinde faiz oranları geçtiğimiz aya göre bir miktar yükseldi. Ancak 120 ay vadeli 75 bin TL konut kredisi almak istediğinizde aylık taksitleriniz yine 1.000 TL’nin altında. Ayda %0,79’dan başlayan faiz oranıyla 960 TL ya da 990 TL civarında taksit ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. 75 bin TL kredinin masraflarla birlikte geri ödemesi 119 bin TL ile 123 bin TL civarında.

100 bin TL kredinin taksitleri

120 ay vadeli 100 bin TL kredi kullanmak isterseniz de aylık taksitler yine 1.300 TL dolaylarında. 100 bin TL kredide toplam geri ödemeler ise 160 bin TL ile 165 bin TL arasında değişiyor. Faizlerde bir miktar artış olsa da ev fiyatlarının ya da kiraların artış ortalamasına göre yüksek değil. Bu yüzden beklemek kira ve ev fiyatında yaşanacak artışlardan sonra avantajlı olmaktan çıkabilir, bir de konut kredisi faiz oranları haftalık bazda ufak oranlarda da olsa yükseliyor; kredi kullanmayı düşünüyorsanız bir an önce kararınızı vermenizi önerebiliriz şimdiki beklenti konut kredisi faiz oranının düşmesi yönünde değil; bizden söylemesi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.