Konutların metrekare birim fiyatı 106 TL arttı.

betulsungurlu
İçindekiler

Merkez Bankası da bundan sonra konut fiyat endeksi yayınlayarak Türkiye genelindeki konut fiyatları değişimini mercek altına alacak ve iki ayrı endeks yayınlayacak. Birisi Türkiye genelini temsil eden “Türkiye Konut Fiyat Endeksi”, diğeri ise yapım yılı 1 seneyi geçmemiş konutların fiyatlarını temsil eden “Türkiye Yeni Konutlar Fiyat Endeksi”.

Endeks hesaplanırken bireysel konut kredisi başvuruları sırasında oluşan ekspertiz değerlemeleri esas alınıyor. Yani konut fiyatı verileri bankalardan geliyor. Kredi verilsin verilmesin, bu süreçte değerlemesi yapılan tüm konutlar bu endekste yer alıyor. Endeks,  yeterli veri geldiği hesaplanan 26 ilde oluşan konut fiyatları üzerinden hesaplanıyor.

TCMB’nin yeni yayınlamaya başladığı “Türkiye Konut Fiyat Endeksi” ne göre, Türkiye genelinde metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar 2010 Aralık ayında 931,8 TL/m2 iken 2011 Aralık ayında 106 TL artarak 1037,5 TL/m2’ye yükseldi.

Ankara’da 100 bin TL’ye alınan evin muadili İstanbul’da 163 bin TL

Verilere göre İstanbul’daki konut birim fiyatları Ankara ve İzmir’e göre oldukça yüksek. Birim fiyatlar 2011 Aralık ayında Ankara’da 975 TL/m2, İzmir’de 1150,2 TL/m2, İstanbul’da ise 1591,1 TL/m2 olarak hesaplanıyor. Yani 100 m2 bir ev için karşılaştırmalı olarak Ankaralılar ortalama 97,5 bin TL, İzmirliler 115 bin TL, İstanbullular ise 159 bin TL ödüyor.

Konut fiyatları sadece enflasyona karşı kendini koruyor.

“Türkiye Konut Fiyat Endeksi“2010 Aralık - 2011 Aralık ayı arasında 103,56’dan 115,30’a yükselirken, “Türkiye Yeni Konutlar Fiyat Endeksi” 104’den 114,66’ya yükseldi. Sonuç olarak hem genel olarak konut fiyatlarında hem de yeni konut fiyatlarında son bir yılda  %10-11 arası bir yükseliş yaşandı. %10 dolaylarındaki enflasyon göz önüne alındığında genelde konut fiyatlarında reel olarak bir değişim bulunmuyor.

Elbette şehirlere ya da bölgelere göre durum değişiyor ama konut fiyatlarının azaldığı hiçbir bölge bulunmuyor. Bölgelere göre son bir yılda konut fiyat endeksinin nominal değişimi %0,1 ile %29 arasında yer alıyor.

İstanbul konut fiyat endeksi %13 artarken, Ankara endeksinin %9, İzmir endeksinin ise %11 arttığı görülüyor. Bu bölgelerde konut kredileri kullanımı da yükselmiş durumda.

Kilis, Adıyaman ve Gaziantep Bölgesi konut fiyatlarının yukarı yönlü en fazla değiştiği yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgedeki konut fiyat endeksinin son bir yılda  %29 arttığı hesaplanıyor. Ardından da %27 artışla Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgesi geliyor.  Bu bölgeyi de %23 artışla Diyarbakır ve Şanlıurfa takip ediyor. Bu illerdeki konut fiyatları enflasyonun üzerinde değer kazanmış durumda.

Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş’ta ise konut fiyatları ise hemen hemen hiç değişime uğramadan aynı kalmış. Enflasyon karşısında değer kaybettiğini de söyleyebiliriz. Konut fiyat endeksi yüzde 5 ve altında değişime uğrayan diğer bölgelerden bazıları ise Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Aydın, Denizli ve Muğla.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar