İçindekiler

Türkiye’de Ulusal Adres Veri Tabanı’na kayıtlı 39.1 milyon konut artık değer artış sistemine dahil edilip takip edilecek. Kışlık, yazlık, lojman gibi tüm konutlar, bu sisteme göre vergilendirilecek.

Evlerin envanteri çıkarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerlerini belirleyecek Toplu Değerlendirme Sistemi çalışmalarına başladı. Buna göre ülke çapındaki tapulu her ev yazlık, kışlık fark etmeden bu sistemin içine dahil edilecek. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre olacak Gayrimenkul Değer Bilgi Sistemi de kurularak tüm evlerin envanteri çıkarılacak.

Değere göre vergi

Böylece gerçek değere göre alım satımlarda ve gelir vergisindeki kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor. Kamu projeleri sonrasında değer artışları belirlenmiş ve gerçek fiyatlar sistemde sürekli güncellenmiş olacak. Özellikle alım satımlarda evlerin genelde değeri gerçek satış fiyatından görünmediği için eksik vergi ödeniyor. Maliyenin yaptığı inceleme sonrasında değer artışı belirlenirse ceza kesilebiliyordu. Bu düzenleme ile tüm evlerin değeri belirleneceği için takip kolay olacak. Böylece gelir kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Değerli konutlar için özel formül

Geçtiğimiz sene özellikle deniz kenarındaki evler, yalı daireler için de çok yüksek vergiler istenmiş ve gelen tepkiler üzerine uygulama geri çekilmişti. Bu tür evlere yönelik de yeni düzenlemeler getirildi. Değerli konutlar için yapılan vergi sisteminde örneğin yalı dairesi oturup tek evi olanlar için çeşitli indirimler uygulanacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar