Konutlar için değer takip sistemi kuruluyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye’de Ulusal Adres Veri Tabanı’na kayıtlı 39.1 milyon konut artık değer artış sistemine dahil edilip takip edilecek. Kışlık, yazlık, lojman gibi tüm konutlar, bu sisteme göre vergilendirilecek.

Evlerin envanteri çıkarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerlerini belirleyecek Toplu Değerlendirme Sistemi çalışmalarına başladı. Buna göre ülke çapındaki tapulu her ev yazlık, kışlık fark etmeden bu sistemin içine dahil edilecek. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre olacak Gayrimenkul Değer Bilgi Sistemi de kurularak tüm evlerin envanteri çıkarılacak.

Değere göre vergi

Böylece gerçek değere göre alım satımlarda ve gelir vergisindeki kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor. Kamu projeleri sonrasında değer artışları belirlenmiş ve gerçek fiyatlar sistemde sürekli güncellenmiş olacak. Özellikle alım satımlarda evlerin genelde değeri gerçek satış fiyatından görünmediği için eksik vergi ödeniyor. Maliyenin yaptığı inceleme sonrasında değer artışı belirlenirse ceza kesilebiliyordu. Bu düzenleme ile tüm evlerin değeri belirleneceği için takip kolay olacak. Böylece gelir kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Değerli konutlar için özel formül

Geçtiğimiz sene özellikle deniz kenarındaki evler, yalı daireler için de çok yüksek vergiler istenmiş ve gelen tepkiler üzerine uygulama geri çekilmişti. Bu tür evlere yönelik de yeni düzenlemeler getirildi. Değerli konutlar için yapılan vergi sisteminde örneğin yalı dairesi oturup tek evi olanlar için çeşitli indirimler uygulanacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar