Ülke genelinde konutların tüm özelliklerini bina kimlik sistemi ile kayıt altına alınacak. Artık ada, parsel, binanın alanı, kat sayısı, içinde yaşayanların sayısı, beton bilgisine kadar binalarla ilgili tüm bilgiler sisteme işlenecek ve binaların adeta karnesi oluşacak.

Binayla ilgili tüm detaylar olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, binalarla ilgili tüm bilgilerin yer alacağı kimlik sistemi uygulamasına başladıklarını açıkladı. Bina kimlik sistemi uygulamasında binaya 50 metre mesafede QR kodu okutarak tüm bilgilere ulaşılabilecek. Binanın ada, parsel numarası, oturduğu yer, binadaki kat sayısı, içinde yaşayanların bilgileri, binada kullanılan beton gibi tüm bilgiler yer alacak.

Yeni binalar 5 yıl boyunca denetlenecek

Bu uygulamaya öncelikle yeni yapılan binalar için başlanacak. Etap etap ülkedeki tüm yapı stoğunun da bina kimlik belgesi alması hedefleniyor. Böylece ülke genelinde tüm yapıların bir karnesi dökülmüş olacak. Yeni binalar da bu belgeye göre 5 yıl boyunca denetlenecek. Böylece yapıya aykırı bir durul olup olmadığı incelenmiş olacak. Bilindiği üzere iskan belgesi alındıktan sonra genelde binalarda değişikliğe gidiliyor. Belediyeler iskan belgesi verirken kontrol yapıyor sonrasında binanın gerek iç, gerekse de dış kısımlarında bazı yapısal değişiklikler olabiliyor.

Beton yapısı ve temeliyle ilgili bilgiler de olacak

Binayla ilgili tüm bilgileri görebilmek hem binada oturanlar hem de satın almak ya da kiralamak isteyenler için de büyük kolaylık. Özellikle deprem kuşağında olan ülkemizde satın almak ya da kiralamak istediğiniz evin beton yapısından temeline kadar tüm bilgileri görebiliyor olmak önemli bir avantaj oluşturacaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar