Bankaların kredilerdeki pazar payları, kendi içlerindeki rekabette referans aldıkları en önemli konulardan birisi!  Bankalar arası rekabet ise kredi fiyatlarının belirlenmesinde ya da kredi kabul kriterlerini belirlerken oldukça etkili oluyor. Kimi liderliğini korumaya, kimi liderliğe yükselmeye, kimisi de pazar payını artırmaya çalışıyor. 

Hal böyleyken, “Banka pazar payları, kredi almayı planlayan tüketiciler için de referans teşkil edecektir”, diye düşünerek Türkiye’deki bankaların konut ve taşıt kredilerindeki pazar paylarını aşağıda sizler için inceledik. Yalnız belirtmeliyiz ki; tüketicilerin seçimleri her zaman en uygun maliyetli kredi yönünde olmayabiliyor. Yeterince araştırma yapmayıp kendi bankasından kredi almayı tercih edenler, hizmet kalitesini maliyetin üstünde tutan tüketiciler de var elbette! Banka pazar paylarını incelerken bunu dikkate almanızı ve kredi almadan önce toplam maliyetinizi göz önünde bulundurarak karşılaştırma yapmayı ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz yine!

Konut Kredileri

Konut kredilerinde bir önceki sene olduğu gibi 2010 yılında da Garanti Bankası, %13,43 ile sektörde en büyük pazar payına sahip banka oldu. Yıllık bazda konut kredisi hacmini bir önceki yıla göre 2,03 milyar TL artıran banka, 2010 yılını 7,86 milyar TL’lik konut kredisi hacmi ile kapattı. Pazar payı sıralamasında %10,47 ile beşinci sırada yer alan İş Bankası ise 2010 yılında rakamsal olarak en çok hacim artışını yakalayan banka oldu. İş Bankası’nın 2010 yılındaki konut kredisi hacim artışı Garanti Bankası’nın da üstüne çıkarak 2,04 milyar TL olarak gerçekleşti.  HSBC Bank ise konut kredilerinde 2010 yılında tek küçülen banka olması ile dikkat çekti. Kendi içerisinde konut kredisi hacmini bir önceki seneye göre en çok ve %50’nin üzerinde artıran bankalar ise Vakıflar Bankası ve Halk Bankası oldu. Veriler Türkiye Bankalar Birliği’ne ait.

Bu verilere göre, sektörde en fazla konut kredisi hacmine sahip ilk on banka, hacimleri ile birlikte aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

Garanti Bankası (7,86 milyar TL), Ziraat Bankası (7 milyar TL), Finansbank  (6,42 milyar TL), Akbank (6,16 milyar TL), İş Bankası (6,13 milyar TL), Vakıflar Bankası (5,94 milyar TL), Yapı ve Kredi Bankası (5,23 milyar TL), Halk Bankası (4 milyar TL), Denizbank  (2,28 milyar TL) ve ING Bank (2,18 milyar TL).  

Bunlar arasındaki ilk beş bankanın toplam konut kredileri, Türkiye’deki konut kredisi hacminin %57’sini; ilk on bankanın toplamı ise % 90’ını oluşturuyor.

Taşıt Kredileri

Taşıt kredisi hacmini 2010 yılında en çok artıran ve pazar lideri olan banka ise Yapı ve Kredi Bankası idi. Taşıt kredilerinde pazar payı %17,74 olan bu bankanın hacim artışı da 365,5 milyon TL oldu. Yapı ve Kredi Bankası’ndan sonra rakamsal 2010 yılında hacmini en çok artıran bankalar ise Akbank (249 milyon TL) ve Garanti Bankası (179,5 milyon) TL oldu. Diğer bankaların aksine taşıt kredisi hacminde küçülme yaşayan bankaların ise ING Bank, Finansbank ve HSBC Bank olduğu dikkat çekti. 

Bu verilere göre, sektörde en fazla taşıt kredisi hacmine sahip ilk on banka, hacimleri ile birlikte aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

Yapı ve Kredi Bankası (955,3 milyon TL); İş Bankası (875,6 milyon TL); Akbank (804,3 milyon TL);  Garanti Bankası (786,9 milyon TL); ING Bank (408,4 milyon TL);  Denizbank (294,2 milyon TL); Türk Ekonomi Bankası (240 milyon TL); Ziraat Bankası (236,8 milyon TL); Finansbank ( 225,3 milyon TL); Türkiye Vakıflar Bankası (205,6 milyon TL).

Bunlar arasındaki ilk beş bankanın toplam taşıt kredileri, Türkiye’deki taşıt kredisi hacminin %71’ini, ilk on bankanın toplamı ise % 93,5’unu oluşturuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.