Konut satışlarında düşüş var

cemdisbudak
İçindekiler

Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrası konut kredileri faiz oranları da yükseldi. Geçen sene 120 ay vadede 0.66’ya kadar gerileyen faiz oranları; %1.22’ye kadar yükselince, tüketicilerin konut kredisine dolayısıyla da konut satışına olan ilgisi de azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2014’ün Şubat ayında 82,597 adet konut satışı yapıldı. Geçtiğimiz yılın bu dönemine oranla yaklaşık %7’lik bir düşüş var. Bunun temel nedenleri olarak konut kredilerindeki faiz artışı ve ekonomideki seçim ortamını söyleyebiliriz. Konut kredilerinde geçen sene yaz ayında 100.000 TL olarak çektiğiniz bir kredinin dönüşü 120 ay vadeli taksit ödemeleri 1.300 TL civarındayken şimdi bu rakam 1.550 TL civarlarına yükseldi. Anlayacağınız ev satın almak daha da maliyetli bir hale geldi.

Sıfır eve ilgi büyük

TÜİK’in istatistiklerinde bir başka ilgi çekici nokta da konut satın alanların tercihini daha çok sıfır eve yapmış olması. Her ne kadar ikinci el ev satışı üst sırada olsa da, yeni evlere ilgi, geçen yıla göre daha da çok arttı. Bu yıl Şubat ayında satın alınan evlerin %46,1’i sıfır evlerden oluştu.

En çok ev nerede satıldı?

Yapılan siteler ve konut projeleriyle ilgi odağı olan İstanbul, çok da sürpriz olmayan bir şekilde en çok evin satıldığı şehrimiz oldu. Geçtiğimiz Şubat ayında satılan 82.597 evin yaklaşık %21’i İstanbul’da satıldı. Ankara ve İzmir ise İstanbul’dan sonra en çok konutun satıldığı diğer iller oldu. Ankara’da toplam satışın %11.4’ü, İzmir’de ise %6.2’si yapıldı. Türkiye’de bizler konut kredisi faizlerinden yana dertli olsak da yabancıların Türkiye’ye etkisi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz şubat ayında 1.071 adet konut yabancılara satıldı. En çok satış yapılan il ise 400 konut ile Antalya oldu.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar