Konut satışları yıllık bazda %21 arttı

dincerkeskinpala
İçindekiler

Türkiye’de konut sektöründe 2011 yılı neredeyse rekorlarla bitirilmiş olacak. Gayrimenkul şirketlerinin gazetelere verdiği tam sayfa ilanlara aşina olduğumuz gerçeğinin dışında, Türk konut piyasasındaki rakamlar da 2011 yılın konut sektörü için oldukça iyi geçtiğini gösteriyor. Konut kredisi faizlerindeki gelişimleri sık sık aktarmaya çalıştım. Kredilerdeki artış sonucunda, beklenildiği gibi konut satışını da yüksek rakamlara ulaşılmış durumda.

Tüketici kredilerinin dağılımını incelediğimizde konut kredilerinin; 11 Kasım itibariyle 74 milyar 80 milyon TL düzeyinde gerçekleştiğini görmüştük. Konut kredilerinde geçen yıl aynı dönemine göre % 29.4, yılsonuna göre ise % 21.8 oranında artış yaşanmıştı.. Konut kredileri bir önceki haftaya göre ise % 0.13 azalış göstermişti.

Bu verilerin ardından bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan konut satış istatistiklerini bakalım. Türkiye'de 2011 yılının üçüncü çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,57 oranında artarken, bir önceki döneme göre yüzde 5,18 oranında düşüş gösterdi. Buna göre, Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde 101 bin 754 adet konut el değiştirdi.

Konut satışlarında 2010 yılına göre artış, geçen çeyreğe göre düşüş var

Konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,57 artış, bir önceki döneme oranla da yüzde 5,18 oranında düşüş gösterdi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında tüm bölgelerde artış gerçekleşti. En çok artış gösteren bölgelerin başında yüzde 111,80 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova bölgesi geldi.

Bu bölgeyi % 49,46 ile Zonguldak, Karabük, Bartın, yüzde 48,77 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, yüzde 45,96 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve % 41,36 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli bölgeleri izledi.

Bir önceki döneme göre en çok artış Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir bölgesinde oldu. Konut satışlarında bir önceki döneme göre en yüksek artış yüzde 25,22 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir bölgesinde gerçekleşti.

Bir önceki döneme göre yüksek artış gösteren diğer bölgeler sırasıyla, yüzde 17,53 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, yüzde 11,18 ile Konya, Karaman, yüzde 10,32 ile Kayseri, Sivas, Yozgat ve yüzde 8,22 ile Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak bölgeleri oldu.

Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre, % 17,23 ile İstanbul, %13,72 ile İzmir, % 12,79 ile Adana, Mersin, % 8,97 ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve yüzde 8,43 ile de Antalya, Isparta, Burdur bölgelerinde azalış yaşandı.

2011 yılının üçüncü döneminde 4 dönemlik ortalamalara göre değişimlere bakıldığında ise Türkiye genelinde % 5,74 oranında artış gerçekleşti.

Konut satışlarında 4 dönemlik ortalamalara göre 23 bölgede artış, 3 bölgede ise düşüş meydana geldi. Değişim oranlarına bakıldığında en yüksek artış gösteren bölge yüzde 84,50 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, en yüksek düşüş gösteren bölge ise yüzde 3,44 ile Ankara bölgesi oldu.

Kredi faizlerindeki artış konut satışlarını yavaşlatacak mı?

Konut kredisi faizinde yaşanan artışlar, kredi maliyetlerini belirgin ölçüde artırdı. Konut kredileri haftalık bazda yüzde 0.15 civarında azalış göstermeye başladı. Kredilerdeki bu azalış konut satışlarına hafif de olsa darbe vurmaya başlayabilir. Henüz tam anlamıyla bir düşüş trendine girileceğini söylemek zor olsa da, bu şartların tam anlamıyla oturması ile beraber satışlarda düşüş yaşanabilir.


 

Uzman Yazarlar