Konut satışları son 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim yılın ilk çeyreğinde konut satışlarını arttırdı. Yurt genelinde satılan konut sayısı son 8 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Konut kredisi faiz oranlarında bankaların yaptığı indirimler satışları oldukça arttırdı. Yılın ilk çeyreğinde ocak, şubat ve mart aylarında toplam 341.038 konut satıldı. Bu konutların 130 bini ipotekli yani kredi kullanılarak satılan konutlar oldu.

İlk çeyrekte satışlar 300 bini geçti

2013’te yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 274 bin konut satılırken, bu sayı bu yıl 341 binin üzerine çıktı. Geçtiğimiz yıl konut kredisi faiz oranlarındaki artış sebebiyle kredili ev almak isteyenler beklemeye geçmişti. Faiz indirimlerinin ardından kredili satışlarda ciddi bir artış gözlendi.

Peşinat tutarı da %10’a düştü

Geçtiğimiz ay konut kredisi faiz oranlarındaki indirimin yanında peşinat tutarının da %10’a çekildiği açıklanmıştı. Özellikle peşinat indirimi sonrası konut kredisi karşılaştırmalarında ve başvurularında artış var.

Kredi ödeme koşulları nasıl?

Gelelim şu sıralar konut kredisi kullanmak isteyen birinin koşullarına. 120 ay vadeli 200.000 TL konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin aylık taksitleri %0,79 faizle 2.586 TL, toplam geri ödemesi de 312.017 TL yapıyor. Bu da örneğin %10 yani 20.000 TL peşinatınız varsa 220.000 TL tutarında bir ev satın alabileceğiniz anlamına geliyor. Konut kredisi kullanmak isteyenler için son yılların en avantajlı dönemi olduğunu söyleyebilirim.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar