• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut satışları düştü, ev fiyatları düşmedi!

Konut satışları düştü, ev fiyatları düşmedi!

tugbahacibayramoglu

Son 9 aydır konut kredisi faiz oranlarındaki artışa paralel konut satışlarında ciddi bir azalma oldu. Konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık %25 oranında düşerken, bu durum ev fiyatlarına çok da yansımadı.

İçindekiler

Ev satışlarında %25 azalma

Konut satışları düşerken normal şartlarda ev fiyatlarının da düşmesi beklenir. Ancak geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ev satışlarında %25 azalma olurken, bu durum ev fiyatlarını çok da etkilemedi. Niye? Öncelikle enflasyondaki artış nedeniyle yeni ev fiyatları ister istemez yükseliyor. İnşaat maliyetleri son 2 yılda ciddi şekilde arttı. Bu yüzden yeni evlerin fiyatları da maliyetlerdeki artış nedeniyle düşmüyor. Bölgesel ya da ihtiyacı bağlı acil durumda satacakların istisnası dışında.

İnşaat maliyetleri arttı

Yeni evlerin fiyatları maliyet yüksekliğinden dolayı düşmeyince ikinci el evini satacaklar da fiyatı kırmak istemiyor. ‘Benim yanımdaki ev bu fiyata satılıyorsa ben niye fiyat kırayım’ diye düşünüyor. Ev sahipleri sıkışık değilse beklemeyi tercih ediyor.

Şu sıralar faiz oranlarında düşüş var

Şu sıralar ev satın almak istiyorsanız ne yapmalı? Faiz oranlarında geçtiğimiz aylara göre ciddi bir düşme oldu. 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri bazı bankalarda 1.635 TL’ye kadar düştü. Ev sahipleriyle de pazarlık yapabileceğinizi düşünerek ev alma planlarınızı harekete geçirebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN