• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

tugbahacibayramoglu

Son dönem yapılan kampanyalar konut satışlarını arttırdı. Ocak ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %12.8 oranında artarken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları globalde konut fiyatlarının az da olsa artacağına yönelik rapor hazırladı. Peki, konut satış hızı bu şekilde artarsa ev fiyatlarında yükselme olur mu?

İçindekiler

Satışlar geçen yıla göre %12,8 arttı

Son aylarda konut satışlarını hızlandırmak amacıyla çok sayıda kampanya yapıldı. Önce faiz oranları düşürüldü. 120 ayda faizlerle %0,88'e kadar geriledi. Sonrasında 240 aya kadar vade imkanı ve 60 ayda %0 faiz gibi kampanya seçenekleri konuldu. Tüm bu kampanyalar da konut satışlarını arttırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut satışları 2017 ocak ayında bir önceki yılan aynı ayına göre %12,8 oranında arttı ve 95 bin 389 konut satıldı. Satışlarda ilk sırayı yine İstanbul aldı, onu Ankara ve İzmir izledi. İpotekli satışlarda da ciddi bir artış var. Faiz oranları düştükten sonra ipotekli yani kredili satışlar çok arttı. İpotekli satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %35,4 oranında arttı.

 

Ev fiyatları artar mı?

Peki ya ev fiyatları. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ev satışları düşmüş ve bu da ev fiyatlarını biraz geriye çekmişti. Şimdi faizlerin düşmesine dövizdeki hareketlenmeyi ekleyince ve talep de artınca, ev fiyatlarında yeniden yukarı yönlü bir hareket olabilir beklentisi oluştu. Ancak bu artış geçtiğimiz yıllardaki gibi yıllık %20 ya da %30'u bulacak kadar olmaz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bir çok ülkede konut fiyatları hane halkı gelirine ve kiralara göre çok daha fazla arttı. 2017 yılında da bu artış olacak ancak artışın eskisi kadar yüksek olması beklenmiyor şeklinde bir rapor açıkladı. Gerek düşen konut kredisi faiz oranları gerekse de kampanyalar şu sıralar konut alımını cazip kılıyor.

Elinde Anahtar Ve Kagıtdan Evi Olan Adamlar


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN