Faiz oranlarının düşmesinin ardından ülke genelinde konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre %50’nin üzerinde arttı. Konut satışlarında ilk sırada İstanbul var. Yabancılara konut satışında ise ilk sırayı İran vatandaşları aldı.

İçindekiler

En çok satış İstanbul’da

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelinde konut satışlarının Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %51,4 oranında arttığını ve geçtiğimiz ay 118.753 konutun satıldığını açıkladı. Konut satışlarında en yüksek pay İstanbul’un olurken, onu Ankara ve İzmir izledi.

İpotekli kredile ev satışları da %391 oranında arttı

Konut kredisi faiz oranları son yılların en düşük seviyesine gerileyince satışları da etkiledi. Bu süreçte dikkat çeken analiz, ipotekli yani kredili satışın ve ikinci el ev satışlarının artması. İpotekli yani kredi konut satışı bu süreçte bir önceki yılın aynı ayına göre %391,9 gibi ciddi bir oranda arttı. Faiz oranları düşünce konut kredisine ilgi de büyük olmuş.

İkinci ele rağbet var

Şubat ayı verilerinde dikkat çeken bir başka artış da ikinci el ev satışlarında %77,8 oranında yükselmiş olması. Birkaç önce yeni evler için konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilmiş şimdi genel kredi oranlarında indirim olunca artış kaçınılmaz oldu.

Bir diğer dikkat çeken detay da yabancı satışı. Şubat ayında ülkemizden en çok İran vatandaşları ev satın aldı. İran’ı sırasıyla Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan ve Ürdün izledi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN