Mortgage alırken faizin sabit olması ya da değişken olması şeklinde iki farklı seçenek bulunuyor. Yapılan açıklamalardan Türkiye'de tüketicilerin çoğunlukla sabit faiz seçeneğini tercih ettiğini, değişken faizin ise riskli bulunarak kullanılmadığını öğreniyoruz.

Sabit Faiz:

Sabit faizli mortgage anlaşmalarında, en başta anlaştığınız faiz oranı, tüm mortgage süresince devam eder. Yani sabit faizli mortgage'da aylık ödemelerini hep aynı kalacaktır. Eğer mortgage süresince piyasada faizler yükselme eğilimine girerse, siz düşük faizle anlaştığınız için karlı çıkarsınız. Eğer piyasada faizler düşerse, siz daha yüksek faiz ödüyor olacağınızdan zarar edebilirsiniz. Ancak bu durumda da "Refinansman" denilen seçeneği seçebilirsiniz.

Değişken Faiz:

Değişken faizde ilk anlaşma sırasında mortgage faizi TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) değerine bağlı olarak her yıl ya da belirli periyotlarla ayarlanır. Yani bu durumda mortgage kullanırken TÜFE düşerse, kredi faizi de düşecektir; eğer artarsa, kredi faizi de artacaktır. Şu an genel olarak değişken faizli mortgage seçeneklerinin sabit faizlilerden daha yüksek olması, ve bir belirsizlik durumu söz konusu olduğundan tüketicilerin bu seçeneği tercih etmediği görülüyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.