Son zamanlarda konut fiyatlarındaki artış dikkatinizi çekmiştir. Öyle ki ağustos ayında Türkiye’de konut metrekare birim fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı. Konut ortalama metrekare fiyatları bakın ne kadar oldu?

İçindekiler

En yüksek artış İstanbul’da

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre Türkiye genelinde konut ortalama metrekare birim fiyatları 3.530 TL’ye yükseldi. Bu da 100 metrekare gibi ortalama bir evin fiyatının en az 300.000 TL’ye yükselmesi anlamına geliyor. Ülke genelinde ortalama birim fiyatı en yüksek il İstanbul’da ise bu fiyat 5.767 TL’ye kadar çıkıyor. İstanbul’da 100 metrekare gibi bir evin fiyatının 500.000 TL ve üzerinde fiyatlarla satılması anlamına geliyor.

Geçen yıla göre %25,9 artış var

Çevremde genel bir fiyat araştırması yaptığımda da geçen yıla göre Ağustos ve Eylül aylarında ev fiyatlarında çok ciddi artışlar dikkatimi çekti. Yılın son 8 ayında ev fiyatları ortalama olarak %25,9 oranında arttı. Geçtiğimiz yıl 500.000 TL’ye satılan bir evin fiyatı bu artışa 700.000 TL’yi geçti. Şöyle bir fiyat araştırması yaparsanız benzer rakamları görürsünüz.

Ortalama metrekare birim fiyatı 3.530 TL oldu

Merkez Bankası’nın verilerine göre geçen yıl Türkiye genelinde evlerin ortalama birim metrekare fiyatı 2.931 TL’ydi. Şimdi 3.530 TL’ye çıktı. 8 ayda ortalama 600 TL’lik artış var. Türkiye genelinde 100 metrekare evin fiyatı böylece 60.000 TL artmış oldu. Verilere göre en yüksek artış İstanbul’da. İstanbul’u Ankara ve İzmir izliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN