• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisiyle ev satın almanın avantajlı yönleri

Konut kredisiyle ev satın almanın avantajlı yönleri

tugbahacibayramoglu

Ev satın almak isteyenler en çok “Konut kredisiyle ev satın almak avantajlı mıdır” sorusuna yanıt ararlar. Çünkü uzun vadeli ve yüklü miktarda borca girecek olmak, kişiyi biraz ürkütebilir, tedirgin edebilir. Toplam geri ödemede ödenecek yüksek tutar, kredi kullanacak kişi üzerinde baskı yaratabilir. Ama para biriktirerek ev satın almak, eş dost akrabadan yüklü miktarda borç alabilmek zor olduğu için ev almak sadece hayallerinizi süsleyebilir. Bunun için konut kredisiyle ev satın almanın 6 avantajlı yönünü vurguladım. Okuyun kararınızı siz verin.

İçindekiler

1-Eş dost, akraba yerine bankaya borçlanma

Ev satın alırken yüklü miktarda birikiminiz yoksa eş, dost ya da akrabalarınızdan borç istemeniz gerekir. Bunun için hem çevrenizdeki insanların maddi durumlarının iyi olması hem de bu insanların size borç vermeyi kabul etmesi gerekir. Her iki durum geçerli olsa bile, borcunuzu banka gibi çok uzun vadeye yaymanız pek mümkün olmaz. Yakınlarınız borç verse bile sizden bunu daha kısa vadede isteyeceklerdir. Bankadan ise 120 ay, 180 ay hatta 240 aya kadar vadeli kredi kullanabilirsiniz. Borcunuzu uzun vadeye yaydığınız için de ödemesi daha kolay olur.

2-Kira yerine oturduğunuz evi ödersiniz

Barınma ihtiyacınızı kira ile karşılıyorsanız konut kredisi almak sizin için daha cazip hale gelebilir. Çünkü kiranıza bir miktar daha ekleme yaparak konut kredisi taksiti ödeyebilirsiniz. Örneğin 50.000 TL peşinatı olan ve 130.000 TL civarında konut kredisi kullanmak isteyen bir kişi 80.000 TL konut kredisi için 120 ay vadede aylık yaklaşık 1.100 TL kredi taksiti ödemesi yapar. Bu kişinin yaklaşık 600 TL civarında kira ödediğini varsayarak birazcık daha ekleme yaparak evinin sahibi olabilir. Üstelik kiranız her yıl artarken, krediniz sabit kalacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılara kira öder gibi ev sahibi ol başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3-Taksit artışı olmaz

Konut kredisi kullanmanın en cazip yönü taksit tutarlarının sabit kalmasıdır. 120 ay 10 yıl vadeli kredi kullanan bir kişi 10 bene boyunca aynı taksiti öder. Ancak bu süre zarfında kira ödüyorsa kira gideri her yıl artar. Maaşına ise enflasyon oranında bile zam yapılsa yaklaşık %10 oranında zam olur. Böylece özellikle ilk 4-5 seneden sonra kredi ödemesi daha da kolaylaşır.

4-Evinizin değerini eksper belirler

Konut kredisi kullanarak ev satın aldığınızda banka ekspertiz raporuna göre kredi kullanacağınız için satın aldığınız ev, bir uzman yani eksper tarafından değerlendirilecektir. Eksperler ev sorunluysa, tapu vs problemleri varsa bu ev için olumlu rapor bildirmez. Bu yüzden eksper tarafından evinize değer biçilmiş olması sizin kandırılmanızın da önüne geçer.

5-Uzun vadeli borçlanma kolaylığı

Konut kredisinin en önemli özelliği uzun vadeli borçlanabilme kolaylığıdır. Bütçenizi çok fazla sarsmadan, daha düşük tutarlarda hele gençseniz 120 ay vadeden bile daha uzun süreli kredi kullanarak kendinizi zorlamazsınız. Türkiye’de en çok tercih edilen Mortgage vadesi 120 ay olsa da Avrupa ve Amerika’da genelde 240 ay vadeli kredi kullanılıyor.

6-Yeniden yapılandırabilirsiniz

Konut kredisindeki bir başka avantajlı durumda faiz oranlarının değişmesi ya da elinize toplu bir para geçmesi durumunda kredi borcunuzu yeniden yapılandırabilme hakkı sunmasıdır. Bunun için kalan borç tutarınız üzerinden %2 ceza ödeseniz bile faiz oranları düştüğünde ya da elinize toplu bir para geçtiğinde krediyi yeniden yapılandırarak taksitlerinizi ya da vadenizi düşürebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar