Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank daha önce konut kredisi kullanmış müşterilerinin talep etmeleri halinde kredilerini %0,99 faiz oranıyla yeniden yapılandırabileceklerini açıkladı.

500 bin TL’nin altında kredi kullananlar

3 kamu bankası da Ağustos ayındaki faiz indiriminden önce daha yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin TL’nin altında olan müşterilerinin, istemeleri halinde kredilerini aylık %0,99 faiz oranıyla refinansman yapabileceklerini belirtti. Kredi tutarı 500 bin TL’nin üzerinde olanların ise cari faiz oranlarından kredilerini yenileyebilecekleri vurgulandı.

Diğer bankalarda durum ne?

Gelelim diğer bankalardan konut kredisi kullananların durumuna… Özel bankaların da kredi kullananların taleplerine duyarsız kalamayacaklarını düşünüyorum. Faizlerin düşüş trendine girdiği dönemlerde refinansman talepleri de artar. Zaten şimdiden bazı bankalar ihtiyaç kredisi için refinansman talebine olumlu cevap vermeye başladı. Konut kredisi için de bu tür talepleri katı bir şekilde geri çevirmeyeceklerdir. Konuyla ilgili daha önce kredi kullandığınız bankalardan görüş alabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.