Konut kredisinde faizler %1,10'a geriledi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Uzun zamandır konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi yönünde bir beklenti vardı öyle de oldu. Bir çok banka konut kredisi faiz oranlarını %1'10 civarına çekti. Aslında ciddi bir düşüş yok ve beklenen faiz oranları %1'in altına inmedi. Ancak konut kredisinde %1 ile %1,10 arasındaki taksit farkı, kredi kullanımını erteleyecek boyutta değil. Örneğin %1,12 faiz oranlı 100.000 TL konut kredisi ile %0,98 faiz oranlı konut kredisi taksitleri arasındaki fark aylık yaklaşık 150 TL. Hatta %1,10 faiz ile %1 faiz arasında yaklaşık 100 TL'lik bir fark oluşuyor. Bu yüzden eğer istediğiniz gibi bir ev bulduysanız faiz indirimini beklemeyin derim.

Ev fiyatları artarken

Özellikle İstanbul, Ankara, Adana, İzmir gibi büyük şehirlerde ev fiyatlarının sürekli arttığını düşünürsek bu faiz oranlarıyla konut kredisi kullanmak hala mantıklı geliyor. Neticede ortada değeri sürekli artan bir ev satın alıyorsunuz, kira vermiyorsunuz ya da satın aldığınız evi kiraya verip taksit ödemelerinize katkıda bulunuyorsunuz. Bu yüzden ille de psikolojik sınır olarak da kabul edilen %1'in altında faiz oranını çok beklemeyin. Zaten olası bir faiz indiriminde refinansman yapma fırsatınız da var.

 

İsterseniz refinansman yapabilirsiniz

Ülkedeki siyasi ekonomik gelişmeler yüzünden faiz oranlarının düşeceği ya da yükseleceği yönünde öngörüde bulunmak zor. Bu yüzden %1,10 oranında faiz oranıyla 120 ay yani 10 yıl gibi bir süre için borçlanmak çok da mantıksız görünmüyor. En iyisi ev satın almak istiyorsanız gezin, görün, evin özelliklerini değerlendirin, orada oturup oturamayacağınıza karar verin bu aşamaları kaydettikten sonra eğer evi satın almaya karar verdiyseniz şu an için %1,10 dolaylarında faiz oranından kredi kullanabilirsiniz. Yukarıda da dediğim gibi isterseniz refinansman yapabilirsiniz. Ve yine isterseniz yazının ortasındaki vicıtı tıklayarak dilerseniz vade ve kredi tutarını değiştirerek kredi koşullarına bakabilirsiniz isterseniz başvuruda da bulunabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar