Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını artırmasının ardından bazı bankalar konut kredisi faizlerini artırmaya karar verdi. Şimdilik sadece birkaç banka aylık faizlerde 4-5 baz puan artırım yaptı. Konut kredisi hacmindeki pazar payı ile başı çeken Garanti Bankası bunlar arasında. Birçok banka ise henüz faiz değişikliğine gitmedi. Bazı bankalar yapmayı düşünmediğini, bazıları ise hafif artışlar olabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla piyasanın bütününde konut kredileri maliyetleri açısından şimdilik çok büyük bir değişiklik yok denebilir aslında. Kredi almayı düşünenler her zaman olduğu gibi, maliyet karşılaştırması yaparak en uygun krediyi seçerse, hala çok uygun koşullarda konut kredisi veren bankaların varolduğunu hatırlatmak isteriz. 

Aylık bazda 4-5 baz puan faiz artırımı ne anlama geliyor? Garanti Bankası örneğinden yola çıkarsak, banka klasik mortgage ürününü (sabit faizli), 120 ay vadede %1.05’den %1.09’a yükseltti. Yani 100.000 TL 10 yıl vadeli bir kredide aylık taksitler 1469.60 TL’den 1497.82 TL’ye yükseldi. Sonuçta  bu faiz artırımı, bu vade ve tutar kombinasyonunda 10 yıl için 3386 TL ek maliyet getirdi. Bankaların faiz haricinde kredi masraf yapılarında ise şimdilik bir değişiklik bulunmuyor.

Önümüzdeki günlerde diğer bankaların, Merkez Bankası’nın son kararına tepki olarak fiyat değişimlerini hep birlikte gözlemleyeceğiz. Yalnız yinelemekte fayda görüyoruz ki; bundan sonraki süreçte kredi faizlerinde değişimin bir süre yukarı yönlü olacağını tahmin ediyoruz. Kredi faizlerinin artma ihtimali düşme ihtimalinden çok çok yüksek. En iyi ihtimalle mevcut seyrini devam ettirecek gibi görünüyor. Özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli kredi alma planlaması yapanların kararlarını verirken bunu gözönünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, bankalar arası fiyatlama farklılıklarının çok daha belirgin olacağı bir dönem olacağı kanaatindeyiz. Her zaman olduğu gibi ‘karşılaştırmadan kredi almayın’ diyoruz. Sadece konut kredilerinde değil, taşıt kredisi, ihtiyaç kredilerinde de karşılaştırmadan karar vermemekte fayda var.

Kaynak arayışı, bankalar için bir süre kredi pazarlamasının önünde olacak gibi görünüyor. Son kararların da tetiklemesiyle ilgi mevduata yöneldi. Televizyonda kredi reklamlarının yerini ise mevduat reklamları aldı. 

Merkez Bankası’nın yeni belirlediği zorunlu karşılık oranları 4. Şubat.2011’den itibaren geçerli olacak. 18.Şubat.2011 tarihinden itibaren de uygulamaya konulacak. Tahminimize göre bu süreler içinde de bankalar, hem mevduatta hem de kredilerde yeni faiz oranlarını şekillendirecek.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.