Konut kredisinde faiz oranları birçok bankada %1’in altına geriledi. Hatta ilk kez satışa konulan evler için daha özel faiz oranı sunan bankalar da var. Koşullara göz atmak ister misin?

İçindekiler

Yeni evler için özel oran

Konut kredisi kullanmayı düşünüyorsan güzel gelişmeler var. Bankaların birçoğu faiz oranlarını %1’in altına indirdi. Buna bir de kamu bankalarının yeni yani ilk kez satışa sunulan evler için eklediği özel indirimler de eklendi. Yeni yapılan evler ya da bankaların anlaşmalı olduğu inşaat firmaları için sunulan bu özel indirimlerden sonra faiz oranları %79’a kadar geriledi.

100.000 TL kredinin aylık taksiti 1.293 TL’ye düştü

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi kamu bankaları ilk kez satılan ya da anlaşmalı oldukları inşaat firmalarının evleri için faiz oranını %0,79’a çekti. Bu faiz oranına göre örneğin 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.293 TL, toplam geri ödemesi de 156.746 TL yapıyor. 10 yılda 100.000 TL konut kredisine ödenecek faiz ve masrafları toplamının ortalama 56.000 TL olması son yıllarda görülen en iyi oranlardan biri.

Ev fiyatları da yükselmedi

Özellikle yeni bir ev satın alacaksanız çok avantajlı bir dönem. Ancak ikinci el bir ev satın alacaksanız da koşullar oldukça iyi. Bazı bankalar da 120 ay vadede %0,94 ya da %0,95 faiz oranı uyguluyor. Son yıllarda görülen en iyi oranlar bunlar. Özellikle büyük kentlerde ev fiyatlarının da ciddi oranda yükselmediğini düşünürsek avantajlı bu dönemi kaçırmayın derim.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN