Konut kredisi verilecek evde aranan şartlar nelerdir?

betulsungurlu

Konut kredilerinde bankalar alacağını teminat altına almak için, alınacak evin ya da kredi borçlusu üzerine olan bir başka evin üzerine kendi adlarına ipotek tesis ederler.  Bu uygulama ile banka, kredi borçlusundan alacağını tahsil edemezse ilgili konutu satarak alacağını tahsil etme hakkına sahip olur. Bu sebeple bankalar hukuken satışında sorun çıkmayacak konutları teminat olarak almayı tercih eder. Aşağıda bankaların konut kredisi verirken teminat olarak kabul edebileceği evlerde aradığı şartları ve sorunsuz tapu süreçlerine dair önerilerimizi bulabilirsiniz;

  1. Hisse tapulu konutlar bankaların tercih etmeyeceği türden konutlardır. Bankadan kredi alacak kişinin konut üzerindeki hissesinin değeri, borcuna teminat olacak tutarı karşılayabiliyor olsa da bankalar bu tip konutları teminat olarak kabul etmezler. Çünkü borcun ödenememesi durumunda evin satışı söz konusu olduğunda diğer hissedarların bu duruma itirazı olabilir.

  1. İpotekli konutlar da bankaların konut kredisi verirken teminat olarak almaktan kaçındığı tip evlerdendir. Bir ev üzerinden birden fazla kişi ya da kurumun alacağı nispetinde ipoteği bulunabilir. Bu alacaklıların ise dereceleri bulunur. Bankalar konut kredisi verirken teminat olarak kabul edecekleri konutlarda birinci dereceden alacaklı olmayı tercih eder. Zira borçlu borcunu ödeyemez ve evin satışı gündeme gelirse, alacaklılar derecelerine göre satıştan elde edilen tutar üzerinden hak sahibi olurlar.

  1. Apartman tipi binalardan alınacak dairelerde ise arsa tapusu yeterli olmayıp kat mülkiyeti ya da minimum kat irtifakı tapusu şartı aranmaktadır. Kat mülkiyeti, kat irtifakı tapusu sonrasında alınmaktadır. Bu sebeple kat mülkiyeti alınmış konutlar öncelikli olarak tercih ediliyor olsa da, kat irtifakı bulunan konutlara da kredi verilebilmektedir. Henüz kat mülkiyeti alınmamış, sadece kat irtifakı bulunan daireler ekspertiz esnasında inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri açısından değerlendirilir. Olumsuz bir duruma rastlanmazsa kredi verilebilir.

  1. Villa ya da müstakil ev gibi tek bir bağımsız bölümden oluşan evlerde ise arsa tapusu kabul edilebiliyor. Burada da kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı konutlar tercih edilecek olsa da bu tip konutlar yapı kullanım izin belgeleri varsa arsa tapuları ile birlikte teminat olarak kabul edilebiliyor.

  1. Tamamlanmamış evlerde ise genellikle bankalar evin yaklaşık olarak %80’inin tamamlanmış olmasını ister. Bu oranın biraz daha altında tamamlanmış konutlara da kredi vermeyi kabul eden bankalar da  bulunuyor.

  1. Henüz proje aşamasında olan konutlar için de konut kredisi kullanmak mümkündür. Ancak inşaat şirketi ile bankanın arasında anlaşma olması gerekir. Bir başka yöntem de kişinin üzerine tapulu diğer evini teminat olarak göstermesi olabilir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar