Türkiye’de konut kredisiyle ev satın alanlar ortalama 81 bin TL’lik kredi kullanıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde ortalama 81 bin TL’lik konut kredisi kullanıldı. Bu rakam geçen yıl 71 bin TL’ydi. Bir yılda kredi tutarında yaklaşık yüzde 15’lik bir artış oluştu. Bu da aslında ev fiyatlarındaki artışla özdeşleşiyor.

Enuygun.com’un Türkiye Bankalar Birliği istatistiklerinden derlediği verilere göre geçen yıl aynı zamanlarda kullanılan konut kredisi ortalaması 71 bin TL’ydi. 2013 yılının ilk çeyreğinde ise ortalama 81 bin TL’lik konut kredisi kullanıldı. Bu da bir miktar peşinat verildiğinde insanların ortalama olarak 110 ile 125 bin TL’lik evlere rağbet ettiğini gösteriyor.

Kullanılan kredi tutarında %15’lik artış var

Konut kredisinde bu tutar artışı aslında ev fiyatlarının artışıyla doğru orantılı. Çünkü yapılan araştırmalara göre özellikle büyük kentlerde ev fiyatlarında %15 ya da %20 oranında artış oldu. Dolayısıyla geçen sene 70 bin TL kredi kullanan bir kişi aynı standartlarda bir ev satın almak istediğinde 10 bin TL daha fazla kredi almak zorunda kalıyor. Bu istatistikler şunu gösteriyor ki ev satın almak için beklemek çok akıllıca bir davranış olmuyor. Beklemek yerine harekete geçip satın almak, size daha çok kazandırabilir. Ev fiyatlarında zaten inşaat maliyetlerinden dolayı artış var, ikinci el ev fiyatlarında bu oranda artış gösteriyor. Dolayısıyla 12 aylık bir gecikme size ortalama %15 fazla maliyet yaratıyor.

81 bin TL kredi kullananlar aylık ne kadar taksit öder?

Gelelim bugünün ortalamasına göre 81 bin TL’lik konut kredisi kullanan bir kişi nasıl bir ödeme tablosuyla karşılaşacak. 81.000 TL konut kredisinin 120 ay vadeli aylık taksitleri yaklaşık 1.100 TL civarında. Toplam geri ödemeleri ise 133 bin TL dolaylarında. Bu veriler ışığında sizlere tavsiyem ev satın alma konusunda belirli bir plan oluşturup tutarlı hareket etmeniz. Beklemeniz zaman ve para kaybettirebilir. Konut kredisi faizleri 120 ayda %0,85- %0,90 aralığında değişiyor geçen sene aynı dönemlerde konut kredisi faizi %1 oranındaydı. Bir sene önceye göre konut kredileri halen faiz avantajını koruyor. Üstelik faizler yeniden %0,70’lerin altına düşerse, refinansman yapıp uzun vadede ödeyeceğiniz faizi de düşürmeniz söz konusu olabiliyor. Bu verileri göz önüne alırsanız konutunuzu ertelemeden almayı yeniden değerlendirmeye ne dersiniz?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.