• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi kullanmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Konut kredisi kullanmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

tugbahacibayramoglu

Oturmak için ya da yatırımlık ev alma hayali kuranların ilk başvurduğu yollardan biridir konut kredisi. Kişinin bütçesine göre vade aralıkları ve çekilen tutar değişse de, konut kredisi kullanmanın bazı kuralları var. Eğer siz de konut kredisi kullanmak istiyorsanız bu ayrıntılara mutlaka göz atın.

İçindekiler

Kredi notunuzu sorguladınız mı?

Kredi kullanmadan önce ilk bakmanız gereken şey kredi notunuz. Notunuz düşük ya da sıfırsa kredi kullanmanız zora girer. Daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmıyorsanız notunuz ‘Sıfır’ olarak kabul edilir. Bu durum da sıkıntı yaratabilir. Onun için böyle bir durum varsa kredi kartı edinin ve kendinize not oluşturun. Mutlaka Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla notunuzu kontrol edin. Düşükse yüklü ödemeler yaparak kısa sürede notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Hatta konut kredisi kullanmaya niyetiniz varsa ödemelerinizde gecikme yaşamamaya da çok dikkat edin. Bazen birkaç günlük gecikme bile notunuza negatif yönde etki yapabilir.

Ev araştırması yaptınız mı?

Notunuzu kontrol ettiniz düşükse de yükseltmek için harekete geçtiniz. Ya sonra… Şimdi ev araştırmaya başlayın. Önce semt ve almak istediğiniz evin koşullarını belirleyin. Sonrasında iyi bir araştırmaya girin. Gerek internet kanalıyla gerekse de emlak ofisleri aracılığıyla koşullarınıza uygun ev seçeneklerini sorgulayın. Uzun süre fiyatının pahalılığı nedeniyle satılmayan bir evin fiyatı düşmüş olabilir. İskan vs. problemleri nedeniyle almaktan vazgeçtiğiniz evin bu sorunları çözülmüş olabilir. Ya da tam tersi evi beğendiğiniz pazarlık yaptınız kaparo da verdiniz ama banka eksperi bu eve kredi çıkartmada bu durumda sizi hem oyalar hem de gereksiz bir masrafta çıkartmış olabilir.

Eşiniz çalışıyor mu?

Konut kredilerinde bankalar kişinin gelirinin yanı sıra hane halkı gelirine de bakar. Eğer eşiniz çalışıyorsa bu durum sizin için pozitif bir durum oluşturabilir. İki kişinin çalışması banka için daha avantajlı bir durumdur. Evli değilseniz anne baba gibi hanede sizinle birlikte yaşayanların da gelirlerini katabilirsiniz.

Peşinatınız var mı?

Bilindiği üzere konut kredisi kullanabilmek için kredi kullanmak istediğiniz evin satış bedelinin en az %20’si oranında peşinatınız olması şart. Eskiden bankalar evin %100’üne kadar kredi verebiliyorlardı ama günümüzde bu pek mümkün değil. Peşinat bulma yolları başlıklı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Faiz oranları ve toplam geri ödemeye dikkat!

Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya göre değişiyor. Bu yüzden kredi kullanmadan önce mutlaka karşılaştırma yapın. Konut kredisi sayfamızdan her zaman bankaların güncel oranlarını görebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı ve vade aralığını girerek aylık taksit ödemelerine ve toplam geri ödemelerine bakın. Dilerseniz vadeyi arttırarak ya da düşürerek tutarları kontrol edebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar