• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi kullanmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Konut kredisi kullanmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

tugbahacibayramoglu

Oturmak için ya da yatırımlık ev alma hayali kuranların ilk başvurduğu yollardan biridir konut kredisi. Kişinin bütçesine göre vade aralıkları ve çekilen tutar değişse de, konut kredisi kullanmanın bazı kuralları var. Eğer siz de konut kredisi kullanmak istiyorsanız bu ayrıntılara mutlaka göz atın.

İçindekiler

Kredi notunuzu sorguladınız mı?

Kredi kullanmadan önce ilk bakmanız gereken şey kredi notunuz. Notunuz düşük ya da sıfırsa kredi kullanmanız zora girer. Daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmıyorsanız notunuz ‘Sıfır’ olarak kabul edilir. Bu durum da sıkıntı yaratabilir. Onun için böyle bir durum varsa kredi kartı edinin ve kendinize not oluşturun. Mutlaka Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla notunuzu kontrol edin. Düşükse yüklü ödemeler yaparak kısa sürede notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Hatta konut kredisi kullanmaya niyetiniz varsa ödemelerinizde gecikme yaşamamaya da çok dikkat edin. Bazen birkaç günlük gecikme bile notunuza negatif yönde etki yapabilir.

Ev araştırması yaptınız mı?

Notunuzu kontrol ettiniz düşükse de yükseltmek için harekete geçtiniz. Ya sonra… Şimdi ev araştırmaya başlayın. Önce semt ve almak istediğiniz evin koşullarını belirleyin. Sonrasında iyi bir araştırmaya girin. Gerek internet kanalıyla gerekse de emlak ofisleri aracılığıyla koşullarınıza uygun ev seçeneklerini sorgulayın. Uzun süre fiyatının pahalılığı nedeniyle satılmayan bir evin fiyatı düşmüş olabilir. İskan vs. problemleri nedeniyle almaktan vazgeçtiğiniz evin bu sorunları çözülmüş olabilir. Ya da tam tersi evi beğendiğiniz pazarlık yaptınız kaparo da verdiniz ama banka eksperi bu eve kredi çıkartmada bu durumda sizi hem oyalar hem de gereksiz bir masrafta çıkartmış olabilir.

Peki, bu evin krediye uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Almak istediğiniz evin krediye uygun olup olmadığını anlamak için dikkate almanız gereken faktörler şu şekilde.

Tapu kontrolü: Ev alırken tapu üzerinde haciz, ipotek ve kısıtlılık gibi engellerin olmadığından emin olun. Aksi takdirde, bankalar kredi verme konusunda çekimser olabilir.

Yapı kullanma izni: Yapı kullanma izni, bir binanın yapı denetiminden geçtiğini ve kullanmaya uygun olduğunu gösterir. Bankalar kredi verirken bu izni kontrol eder.

İmar durumu: İlgili belediyeden alınan imar durumu belgesi ile evin imar mevzuatına uygun olduğundan emin olun. Bankalar imar durumu belgesi olmayan veya mevzuata aykırı yapılmış binalara kredi vermekten kaçınır.

Kat mülkiyeti: Evin kat mülkiyeti tapusuna sahip olması, bağımsız bir bölüm olarak kabul edildiğini gösterir ve bankaların kredi verme sürecinde önemli bir faktördür.

Banka ekspertizi: Bankalar evin değerini belirlemek ve krediye uygunluğunu değerlendirmek için bağımsız bir ekspertiz firması tarafından hazırlanan değerleme raporunu ister.

Bina yaşı ve durumu: Evin yaşının ve durumunun krediye uygunluk açısından önemlidir. Genellikle bankalar belirli bir yaşın üzerindeki veya yapısal olarak kötü durumda olan binalara kredi vermekten kaçınır.

Eşiniz çalışıyor mu?

Konut kredilerinde bankalar kişinin gelirinin yanı sıra hane halkı gelirine de bakar. Eğer eşiniz çalışıyorsa bu durum sizin için pozitif bir durum oluşturabilir. İki kişinin çalışması banka için daha avantajlı bir durumdur. Evli değilseniz anne baba gibi hanede sizinle birlikte yaşayanların da gelirlerini katabilirsiniz.

Peşinatınız var mı?

Bilindiği üzere konut kredisi kullanabilmek için kredi kullanmak istediğiniz evin satış bedelinin en az %20’si oranında peşinatınız olması şart. Eskiden bankalar evin %100’üne kadar kredi verebiliyorlardı ama günümüzde bu pek mümkün değil. Peşinat bulma yolları başlıklı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Faiz oranları ve toplam geri ödemeye dikkat!

Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya göre değişiyor. Bu yüzden kredi kullanmadan önce mutlaka karşılaştırma yapın. Konut kredisi sayfamızdan her zaman bankaların güncel oranlarını görebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı ve vade aralığını girerek aylık taksit ödemelerine ve toplam geri ödemelerine bakın. Dilerseniz vadeyi arttırarak ya da düşürerek tutarları kontrol edebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN