İşlerinizi biraz yoluna koyduysanız ya da sabit gelirli bir işe girdiyseniz ister oturmak, isterseniz de yatırım yapmak için konut kredisi kullanarak bir ev satın alabilirsiniz. Eğer yakın zamanda konut kredisi kullanarak ev satın almayı düşünüyorsanız size önemli birkaç uyarımız olacak.

1-Kredi ve kredi kartı ödemelerine dikkat

Öncelikle kredi ve kredi kartı ödemelerinize dikkat edin. Bazen ihtiyaç kredisi taksitlerinizde yapacağınız ufak tefek gecikmeler ya da kredi kartı aylık ödemelerindeki gecikmeler sizin notunuzu düşürebilir. Pek çok kişi bu durumu önemsemez. Birkaç gün geç ödesem ne olur diye düşünebilir. Ancak bu ufak gecikmeler bile sizin kredi notunuzu etkileyebilir. Bu durumda basit bir ihmal yüzünden konut kredisi kullanamama durumuyla karşılaşabilirsiniz.

2- Gelirinize göre ödeme planı

Bankalar genelde konut kredisi kullandırırken taksit tutarlarının, hane halkı gelirinin yüzde 50’sini geçmemesine dikkat ederler. Örneğin eşinizle birlikte aile net geliriniz 3.000 TL ise, 120 ay vadeli 100.000 TL kredi çekebilirsiniz. Bu tutarda kredilerin taksitleri 1.345-1.400 TL aralığında. Yani geliriniz yaklaşık yüzde 50’si konut kredisi taksitine gitmiş olur. Diğer harcamalarınızı da düşünerek bankalar, aylık taksitlerin gelirin %50’sini geçmesini tercih etmez.

3- Ödeme planınıza göre ev arayın

Hane gelirine göre ödeme planınızı belirlediniz bu durumda ona göre ev bakmanızda fayda var. Yüksek fiyatlı evleri beğenip daha fazla kredi başvurusunda da bulanabilirsiniz. Bazen daha yüksek kredi kullandırılmasına olanak tanınıyor. Ancak bankalar artık bu konuda daha katı kurallar uyguluyor. Bu yüzden ödeme gücünüzü aşacak bir ev satın almaya çalışmak size zaman kaybettirebilir.

4- Kendinize kredi geçmişi oluşturun

Daha önce hiç kredi kullanmadıysanız ya da kredi kartı da kullanmıyorsanız kendinize ufak çaplı bir kredi geçmişi oluşturun. Kredi kartı kullanmaya başlayın belki ufak çaplı küçük bir ihtiyaç kredisi de alabilirsiniz. Bunların ödemelerini düzenli yaparsanız kredi notunuz daha yüksek olacaktır. Çünkü bankalar için daha önce kredi ve kredi kartı kullanmamış kişilerin notu konut kredisi kullandırmak için yeterli olmayabilir.

5- Piyasa araştırması yapın

Satın almak istediğiniz evin bölgesi, prim yapıp yapmayacağı, o bölgeye yapılacak metro, hastane gibi yatırımlar da evinizi değerine etki yapacak durumlardır. Buna göre ev satın almadan önce bölgenin emlak değerini belirleyin. Ayrıca evin yasal kurallara uygun olarak yapılması, tapu kayıtlarının durumu da önemlidir. O bölgede sizden önce kredi kullanan birilerine ekspertiz raporunu sorabilirsiniz. Böylece evin değerini daha iyi öğrenebilirsiniz. Hem de eğer ekspertiz raporu daha önce olumlu verilmediyse, o ev ya da o bölgeden ev almaktan vazgeçebilirsiniz.

6- Mutlaka karşılaştırma yapın

Konut kredisinde bankadan bankaya faiz oranları ve toplam geri ödemeleri değişkenlik gösterebilir. Şöyle ki şu an için örneğin en çok kullanılan kredi tutarı olan 120 ay vadeli 100.000 TL kredi için toplam geri ödemelerde yaklaşık 16.000 TL’lik bir fark oluşabilir. Bu yüzden karşılaştırıp ona göre uygun gördüğünüz bir bankaya başvurmanızda fayda var. Kredi geçmişi, aylık geliriniz, kredi notunuz, evin değeri gibi konularda gerekli uyarılarımıza göz attıktan sonra, konut kredisi başvurusunda bulunup kolayca kredinizi kullanabilirsiniz.