• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi kullanmak için hangi şartlar aranır

Konut kredisi kullanmak için hangi şartlar aranır

nihanbayram

Konut kredisi kullanmak için aranan şartlar nelerdir? Kimler konut kredisi kullanabilir ve gelirinin ne kadarına kadar kredi çekebilir. İşte bu soruların yanıtları.

Düzenli geliriniz olmalı

Düzenli geliriniz olmalı

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle 18 yaşını geçmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve düzenli bir gelirinizin olması gerekir. Maaşlı ya da serbest meslek yapıyorsanız da bankanız sizden gelirinizi belgelemenizi isteyecektir. Belgelenemeyen gelirleri banka dikkate almaz. Örneğin SGK’nız olmadan ev işlerine temizliğe giden biriyseniz, geliriniz konut kredisi kullanmaya müsait olsa bile, banka bu durumu gelir belgelenemediği için geçerli kılmaz. Ayrıca emekli ya da 65 yaş üstü kişilere bankalar genelde kredi vermez.

Yüzde 25 peşinat şartı

Yüzde 25 peşinat şartı

Bankalar, BDDK düzenlemesine göre konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin bir miktar peşinatı olmasını isterler. Bu da satın alacağınız evin değerinin en az yüzde 25’i kadar bir peşinat anlamına gelir. Başka bir deyişle örneğin 130.000 TL’lik bir ev satın almak isterseniz, en az 32.500 TL peşinatınızın olması gerekir.

Hane halkı gelirine de bakılır

Hane halkı gelirine de bakılır

Bankalar konut kredisi kullanacak kişinin gelirine göre kredi verir. Bunun için de konut kredisi taksitinin, kişinin aylık gelirinin yüzde 60’ını geçmemesine önem verirler. Örneğin aylık geliriniz 2.000 TL ise aylık 1.000 ya da 1.200 TL’ye kadar taksit ödemesi yapabileceğiniz düşünülür. Burada bir de eş ya da anne baba gibi hane halkı gelirine de bakılabilir. Sizin ve eşinizin toplam gelirine bakarak size daha fazla kredi verilebilir.

Kredi notunuz önemli

Kredi notunuz önemli

Yukarıda sayılan tüm koşullara uyuyorsunuz düzenli geliriniz var, peşinatınız var ancak kredi notunuz düşükse, kredi kullanma ihtimaliniz zayıflar. Geçmişte kredi kartı ya da kredi ödemelerinde yaptığınız gecikmeler, sizin kredi notunuzu düşürebilir. Bu durumda banka size yüklü bir kredi vermek istemeyebilir. Eğer kredi notunuz düşükse en kısa sürede düşük tutarlı bir kredi ve kredi kartı alarak notunuzu yükseltemeye bakın.

İşe yeni girmişseniz

İşe yeni girmişseniz

Eğer çalıştığınız işe yeni başladıysanız konut kredisi kullanmak için biraz beklemeniz gerekebilir. Genelde o iş yerinde en az 6 ay çalışma zorunluluğu aranır ancak bazen bankalar, kişinin geliri ve kredi skoruna göre bu süreyi 3 aya kadar çekebilir.

Ekspertiz onayı

Ekspertiz onayı

Satın almak istediğiniz ev için banka yetkili ekspertizi göndererek bu rapor doğrultusunda hareket edecektir. Tapusunda sorun olan, imar problemi bulunan ya da evin inşaat kalitesi vs. gibi durumlardan dolayı ekspertiz onayı alamayan eve kredi çıkmaz. Aynı zamanda evinize verilecek kredi tutarını da ekspertiz raporu belirler.

İpotek koşulu

İpotek koşulu

Tüm bu aşamaları geçtikten sonra bankanız kullandırdığı kredi tutarı oranında evinize ipotek koydurtur. Ve siz borcunuzu bitirene kadar tapunuzda bu ipotek kalır. Ancak borcunuzu bitirdikten sonra bankanızdan ipotek fek yazısı alarak ipoteği kaldırıp evinizin sahibi olabilirsiniz.

Gözünüzde büyütmeyin online başvuru da yapabilirsiniz

Gözünüzde büyütmeyin online başvuru da yapabilirsiniz

Yukarıdaki süreçleri çok da gözünüzde büyütmeyin eğer beğendiğiniz bir ev varsa online olarak da konut kredisine başvurarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN